четврток, 8 декември 2016  |  Вести денес: 15

Tag Archives: САД

сомнително

МВР: Не е најдено ништо сомнително во возилото кај Амбасадата на САД

Како што информираа од МВР за МИА, нивна екипа веднаш е пратена на терен при што е направена проверка на возилото, но не е најдено ништо сомнително. Возилото, како што велат од МВР, е земено на понатамошна...
амбасада

Амбасада на САД: Телефонските линии на амбасадата се во прекин

Телефонските линии на амбасадата во моментот не се оперативни. Доколку ви е итно и имате потреба од помош, контактирајте го Оперативниот центaр на американскиот Стејт департмент на +1-202-647-1512, наведува...
жени

Обама ќе поддржи регрутирање на жени во армијата на САД

Според американски медиуми, Обама го анализирал тоа прашање уште минатата година кога министерот за одбрана Еш Картер побара армијата да отвори работни места и за жените, вклучително и за најнапорните...
сад

Во САД се формира комисија против руското политичко влијание во светот

Нацрт-законот го поднесоа републиканци и демократи и е прифатен со 390 гласови „за“ и 30 „против“. Поврзан е со закани за националната безбедност на САД, со дејноста на американските разузнавања и контрола...
мишел

Обама: Мишел никогаш нема да се кандидира за претседател на САД

Откако Доналд Трамп изненадувачки ја победи Хилари Клинтон на изборите на 8 ноември, на социјалните мрежи постојано беа упатувани повици актуелната прва дама на САД да биде претседателски кандидат...
мисирка

Што значи празникот Денот на благодарноста?

Иако првобитното прославување имало религиозна основа, во денешно време Денот на благодарноста пред сѐ се идентификува како световен празник. Во денешно време, во Канада, Денот на благодарноста се...
тероризам САД

АНАЛИЗА: САД предупредуваат – Европа е под големи новогодишни терористички закани

Американскиот Стејт Департмент објави преупредување за сите Американци кои сакаат туристички да патуваат за време на новогодишните и божиќните празници во кое наведува дека постои „зголемен ризик...
ракети

САД: Руските ракети во Калињинград ја дестабилизираат Европа

Соопштението на Стејт департментот е одговор на извештаите кои се повикуваат на претседавачот на Комитетот за одбрана на Горниот дом на рускиот Парламент. – Русија се закануваше дека ќе ги премести...
ромни

Ромни еден од „посилните кандидати“ за иден американски државен секретар

Избраниот потретседател Мајк Пенс за американските медиуми потврди дека Ромни се сретнал со Трамп во Њу Џерси и дека на средбата се разговарало и за улогата на Ромни во идната админстрација. Пенс рекол...
убиство

Излегол од затвор по 39 години за убиство кое што тој тврди дека не го сторил

„Хералд оф Рок Хилс“ пишува дека 61-годишниот Џејмс Роберт МекКлуркин е ослободен со кауција. Полицијата и обвинителството на Јужна Каролина,  сега наведуваат дека тој не го убил 71-годишниот Клод Килиан...
вежби

Заеднички воени вежби на САД и на Кина за хуманитарна помош

Американско-кинеските вежби од тој тип се организираат од 2005 година како дел од напори со цел изградба на доверба и координација во момент кога двете влади често се спротиставуваат поради спорови во...
колеџи

Саем за колеџи во САД 2016

Дваесет претставници од заедницата на Амбасадата, вклучително и заменикот шеф на мисија, Микаела Швеицер – Блум, ќе имаат презентации за повеќе од 30 различни универзитети во САД, што тие ги посетувале,...
избори

Барак Обама: Се соочуваме со појава на „суров национализам“

Би-Би-Си оценува дека е значајно тоа што Обама, објаснувајќи ја поврзаноста на референдумот и американските избори, укажал дека и во двата случаи се покажало оти луѓето се помалку се сигурни во нивниот...
keckoski

Кецкоски: Се покажа дека структурите на СОРОС функционираат и во САД

Се покажа дека структурите на СОРОС функционираат и во САД, заклучи безбедносниот аналитичар Златко Кецкоски. „Она што се случува во моментов е несекојдневно за американската политика. Демонстрациите...
фби

ФБИ: Зголемување на злосторствата кон малцинствата во САД

Според последните податоци на ФБИ, бројот на злосторствата од 5.479 во 2014 година се зголемил на 5.850 во 2015 година. Кога станува збор за  злосторствата кон припадниците на муслиманската вероисповест тие...

Најчитани вести