недела, 25 јуни 2017  |  Вести денес: 19

Tag Archives: САД

tramp i ksi

Кина и САД за целосна, докажлива и неповратна денуклеаризација на Корејскиот полуостров

Кина и Соединетите држави се договорил дека денуклеаризацијата на Корејскиот полуостров ќе биде „целосна, докажлива и неповратна“, објавија во саботата кинеските државни медиуми, известувајќи за...
EPA/JIM LO SCALZO

САД ја сметаат Северна Кореја за одговорна за кршењето на неколки резолуции на светската организација

Кина има одговор да изврши притисок врз севернокорејскиот режим, изјави американскиот државен срекретар Рекс Тилерсон по средбата во средата меѓу американските и кинеските функционери во Вашинтон. „Кина...
FREUTERS/Hyungwon Kang/File Photo

Американски функционери тврдат дека Русите се обиделe да влезат во изборните системи на 21 сојузна држава

Претставничката на американското министерство на татковинска (внатрешна) безбедност изјави во средата дека Русите во седмиците пред претседателските избори во САД ланскиот ноември, наводно се обиделе...
Карен Хандел од Републиканската партија победник на конгресните избори во шестиот округ (AP Photo/David Goldman)

Републиканците го минаа првиот голем тест во двете клучни трки за Конгресот

Републиканската партија на американскиот претседател Доналд Трамп го мина својот прв голем тест за расположението на гласачите, откако нејзините кандидати победија на двата посебни конгресни избори...
Giulia Marchi for The New York Times

Форд го сели производството на „фокус“ во Кина, и покрај притисокот од Трамп

Американскиот автомобилски гигант „Ford“ во 2019 година ќе го пресели производството на својот нов модел „фокус“ во Кина, и покрај тоа што е соочен со притисокот од американскиот претседател Доналд...
© РИА Новости / Кирилл Каллиников

Лавров оцени дека санкциите се американска „русофобна оспесија“, Москва подготвува одговор

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во вторникот вечерта по заострувањето на санкциите од САД против Русија поради нејзината наводно улога во украинската криза, предупреди дека станува...
tramp porosenko

Трамп го прими Порошенко и ги засили санкциите против Русија

Американскиот претседател Доналд Трамп во вторникот вечерта го прими украинскиот колега по должност Петро Порошенко додека неговата администрација најави заострување на санкциите против Русија...
Балкан

АНАЛИЗА: Балканот е во хаос – државите се поделени и има силни меѓуетнички тензии

Балканот, по воените интервенции на Западот во текот на дведесеттите години од минатиот век, е во хаос и државите се во длабока меѓуетничка поделеност, пишува магазинот „Американ Интерест“, пренесува...
oto vajmber

Почина американскиот студент ослободен од затвор во Северна Кореја

Американскиот студент Ото Вармбер, кој пред една недела беше ослободен од затвор во Северна Кореја, почина во болница во градот Синсинати во сојузната држава Охајо, каде требаше да се опоравува по 15...
merkel_makron

АНАЛИЗА: Меркел и Макрон планираат златна декада во Европа

Хелмут Кол, под чие рaководство се случи обединувањето на Германија почина во предвечерието на преговорите за излез на Велика Британија од Европската унија. Изгледа дека во тоа совпаѓање има сепак...
Stefan Vlahov – Micov

Зомбирана Македонија, зомбиран Балкан

Во своите спомени, главниот терорист на Македонската револуционерна организација (МРО) Андон Лазов Јанев – Ќосето раскажува како речиси не ги убил во Софија д-р Христо Татарчев, Христо Матов и Димитар...
avion siriski

Коалицијата предводена од САД собори авион на сириската армија кој дејствувал против ИД

Меѓународната коалиција предводена од САД во неделата соборила авиона на сириската армија во областа на Рака каде што изведувал операција против ултрарадикалната сунитска организација Исламска...
vladimir putin

Путин: Новите американски санкции ќе ги комплицираат меѓусебните односи

Новите санкции против Русија коишто ги изгласа американскиот сенат дополнително ќе ги комплицираат односите меѓу Москва и Вашингтон, изјави во саботата рускиот претседател Владимир Путин. „Секако...
© AP Photo / Alex Brandon

Кај стрелецот во Вирџинија најден список со имињата на шест републиканци

Истрагата открила дека напаѓачот врз американските конгресмени имал кај него список со шест републикански челново на Претставничкиот дом, пренесува телевизиската мрежа Fox News. Во средата 66-годишниот...
amerikanski vojnici avganistan

Американската војска уште не донела одлука за испраќање дополнителни војници во Авганистан

Пентагон во четвртокот објави дека уште не е донесена одлуката за идното воено присуство во Авганистан, откако во медиумите се појавија информации дека американскиот министер за одбрана Џим Матис...

Најчитани вести