петок, 18 август 2017  |  Вести денес: 42

Tag Archives: саем

saem za vrabotuvanje

Саем за вработување во Битола

Агенцијата за вработување во Битола во вторникот го одржа вториот Саем за вработување на кој со свои штандови се претставија 40-на фирми и организации од Пелагонискиот регион. Според директорот на Агенцијата...
vlatko-popovski

Трет циклус саеми за вработување од 18 мај

Од 18 мај започнува третиот по ред циклус саеми за вработување на кој работодавачите ќе ги претстават нивните потреби за вработување, а невработените ќе имаат можност непосредно да се информираат за...
133641999

Македонскиот туристички потенцијал на Саем за туризам во Тирана

На панел дискусијата што се одржала во рамки на саемот „Регионална соработка во туризмот во контекст  на меѓународната година за одржлив туризам и развој: Предизвици и долгорочен поглед“ директорката...
116389005

Саемот на книга од денеска отворен за посетители

Организаторите за годинава најавија учество на 80 издавачи и продажба на околу 80.000 книги, некои со попуст и до 70 проценти. Саемот се одржува во првата хала, на површина од 4.000 квадратни метри. И оваа година...
132324935

Македонски винарии на Меѓународниот саем во Дизелдорф

Како што соопшти Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) кое го поддржа учеството, при претставувањето на македонските вина посебен акцент е ставен на сортата Вранец. Виното...
113420760

Промоција на туристичките потенцијали на Македонија на саем во Москва

Од Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот, која ја организира промоцијата на македонските потенцијали, информираат дека македонскиот штанд е посетен од новинари и тур оператори чиј фокус се...
будимпешта

Македонската туристичка понуда на Саем во Будимпешта

Македонскиот туристички потенцијал е промовиран пред унгарски туристи на Саемот за туризам во Будимпешта: (HUNGEXSPO). Пред 32.000 посетители и бројни туроператори, организации и институции, се  претставени...
адора

„Адора инженеринг“ со својот штанд блесна на саемот за градежништво „RealExpo 2017“

Компанијата „Адора инженеринг“ на овогодинешниот саем за градежништво и недвижнини RealExpo 2017 ја имаше можноста да се претстави со својот добро познат квалитет пред присутните. Нивниот штанд, уникатен...
саем

Саем за градежништво и недвижности во Скопје

На Саемот на градежништво ќе се нудат и продаваат производи и услуги за работа, одржување, модернизирање, реновирање и опремување објекти и имоти. Целта на Саемот на градежништво е да го задржи и промовира...
туризам

Македонија по осми пат традиционално на самот за туризам во Белград

Како што соопшти Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот на РМ (АППТРМ) која го организираше учеството, на Саемот се остварени и нови контакти со оператори кои сакаат да ја вклучат Македонија...
саем

Саем за традиционална македонска храна и активен туризам

Како што најавуваат организаторите, на саемот ќе може да се купат крушевски домашни џемови и овошни локуми, велешки органски мед, зелено вино од Кавадарци и уште најмалку 30 производи кои не се редовно...
Македонија

Македонија на 34. меѓународен саем за туризам во Бугарија

Според Агенцијата, на саемот се остварени средби со повеќе тур-оператори, туристички агенции и туристички комори од Бугарија. Оваа прилика беше искористена и за дополнителна промоција на Македонија...
soobrakajka

Тешка сообраќајка кај Скопски саем, има повредени (ФОТО)

На мостот во близина на Скопски саем се случила Сообраќајна незгода,во која има повредени лица и материјална штета.Сообраќајот во моментов се одвива отежнато само по една коловозна лента, односно...
колеџи

Саем за колеџи во САД 2016

Дваесет претставници од заедницата на Амбасадата, вклучително и заменикот шеф на мисија, Микаела Швеицер – Блум, ќе имаат презентации за повеќе од 30 различни универзитети во САД, што тие ги посетувале,...
британија

Македонските туристички капацитети претставени во Велика Британија

На Destination Showcase беше презентирана и можноста што ја нуди Македонија за субвенционирање на странскиот туристички промет. WTM се одржа од 7 до 9 ноември, со 5.000 учесници од цел свет и 50.000 професионалци (компании,...

Најчитани вести