петок, 18 август 2017  |  Вести денес: 65

Tag Archives: СДСМ

mickoski-6-640x385

Мицкоски: Ако владата продолжи вака, до крајот на годината државата ќе влезе во рецесија

Не треба много човек да биде аналитичен за да заклучи дека ако вториот квартал се движиме околу нулата би биле среќни, а ако вака продолжи втората половина на август месец и првата половина на септември,...
mickoski-6-640x385

Мицкоски: Скандалозно е што за само 2 месеци владата на СДСМ ги намалила девизните резерви за 170 милиони евра

СДСМ вели дека го намалиле долгот за 31 милион евра. Ако влезете на веб страната на министерството за финансии и го погледнете извештајот за вториот квартал од 2017 година и истиот го споредите со првиот...
Vlatko-Gorchev-640x359

Ѓорчев: Македонија треба да остане транзитна земја за мигрантите

-Овој стратешки документ е поддржан од премиерот на Владата, Зоран Заев и од министерката за труд и социјална политика Мила Царовска. Плус, тука има Национален акционен план за интеграција на бегалци...
kurir

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ докажа дека Собранието и СДСМ работат незаконски

Институционална победа е решението од Антикорупциска комисија во кое се вели дека не може да се разреши јавниот обвинител Марко Зврлевски и тоа претставува доказ на неколкудневната расправа и отпор...
sednita sovet radovis

Советниците на СДСМ од Радовиш ја поддржаа Владата за изградба на кампови за мигранти

Советот на Радовиш изгласа да нема кампови за мигранти во општината. Одлуката беше донесена со 11 гласа „за“ од советниците на ВМРО-ДПМНЕ и 7 гласа од советниците на СДСМ кои гласаа „против“ таквата...
frosina remenski

Ременски: ВМРО-ДПМНЕ да престане да го блокира Собранието, стечајците и работниците итно треба да добијат законски решенија и повисока плата

Граѓаните на Македонија, меѓу кои и оние кои што ве изгласаа, бараат од вас да не попречувате можноста за подобра егзистенција и достоинствен живот. Крајно време е да се откажете од тесно-партиските...
manchevski-640x381

Се подготвува закон за партизација на институциите!?

Новата Влада подговтвува промени на законот за државна администрација што според поранешната министерка за информатичко општество ќе значи партизација на институциите, пишува порталот „Курир“....
sdsm-2

СДСМ: Преку одговорното управување со парите на граѓаните, Владата ги намалува долговите што ги направи ВМРО-ДПМНЕ

Не постои поголемо и поштетно задолжување од она што ВМРО-ДПМНЕ им го правеше на граѓаните во изминатите 11 години кога парите од скапите, неконтролирани и тајни задолжувања се трошеа на луксуз, лажен...
SDSM tablo

Револт и разочараност и во гостиварското СДСМ

По расправиите и отворените препукувања во струмичките социјалдеморкати, и во Општинскиот одбор на СДСМ во Гостивар во четвортокот кулминираше хаосот во базата, на виделина излесе разочараноста на...
vmro-dpmne-1

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ потврдува дека има план за трајно населување на мигранти

Владата на СДС со секој свој чекор, ја потврдува нивната стратегија и план, за трајно населување на Република Македонија со илјадници мигранти – велат од ВМРО-ДПМНЕ. За тоа говорат и дузината дописи,...
qio

Ветеното се реализира-Македонија станува двојазична држава

Дел од македонските граѓани не ги сфаќаа сериозно ветувањата на Заев, мислејќи дека се работи за некаков спин на ВМРО-ДПМНЕ и дека не е возможно еден политичар во Македонија тоа да го стори. Но, само...
sdsm-2

СДСМ: Залудни се обидите на ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани интерпелации да ги кочи реформите

Со неоснованите и неиздржани интерпелации ВМРО-ДПМНЕ покажува дека е против повисока минимална плата, против решавањето на проблемот со стечајните работници, против зголемена поддршка за домашните...
georgievski sdsm gazi baba

Георгиевски: Крајна негрижа на општина Гази Баба за лицата до попреченост, Трајановски да го повлече решението за рушење на пристапна патека

Се наоѓаме пред куќата на семејството Петровски на улица „Дурмиторска“ во населбата Ченто, Општина Гази Баба. Тони Петревски е со вроден инвалидитет и попреченост и е врзан за својата инвалидска количка. Со...
sdsm-2

СДСМ: Започнат е процесот на ослободување на институциите што ВМРО-ДПМНЕ ги партизираше и злоупотребуваше

Заврши времето на партизирани и заробени институции коишто наместо во служба на граѓаните, работеа во служба на ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски , реагираат од СДСМ. „Согласно реформскиот План 3-6-9 на Владата...
Tomislav Tuntev pres

Тунтев: СДСМ очекува убедлива победа на локалните избори

По промената на локалните власти целосно ќе запре партизацијата и заробеноста на инстутициите на општинско ниво, рече во неделата на прес-конференцијата во Собранието Томислав Тунтев, координатор...

Најчитани вести