понеделник, 29 мај 2017  |  Вести денес: 0

Tag Archives: северна кореја

ksi i tramp

Кина барала 100 дена од САД за да изврши притисок врз Северна Кореја

Кинескиот претседател Кси Џинпинг во текот на состанокот со американскиот претседател Доналд Трамп на почетокот од април побарал од Вашингтон во текот на следните 100 дена да не презема остри еднострани...
Фотографијата објавена од севернокорејската агенција KCNA ден откако на 14 мај 2017 беше лансирана стретегиската балистичка ракета со среден дострел „Хвасонг-12“ од непозната локација

Пјонгјанг потврди успешно лансирање на балистичка ракета

Северна Кореја потврди во понеделникот дека успешно лансирала балистичка ракета со среден дострел со потврда на својата способност за наведување на нуклеарни боеви глави, со што сака да го демонстрира...
AP Photo/Ahn Young-joon

Северна Кореја повторно лансираше проектил од непозната модификација

Северна Кореја извела лансирање неидентификуван проектил во неделата, пренесува јужнокорејската новинска агенција Yonhap повикувајќи се на воени извори. Командата на јужнокорејските вооружени сили...
kim mavta

Пјонгјанг објави видео со организаторот на атентатот на Ким (ВИДЕО)

Севернокорејскиот пропагандистички портал Uriminzokkiri објави видео со државјанин на Северна Кореја, кој наводно под влијание на американските и јужнокорејските тајни служби учествувал во подготовката...
korea rakeri

Матис: Военото решение во Северна Кореја би било „трагедија со незамисливи димензии“

Американскиот министер за одбрана Џејмс Матис изјави во петокот дека секое воено решение на севернокорејската криза би претставувало „трагедија од незамисливи димензии“, како и дека Вашингтон работи...
severna koreja raketa mapa

САД лансирањето на ракетата го припишуваат на „паранојата“ на Ким

Американската амбасадорка во Обединетите нации, Ники Хејли, изјави во неделата дека „паранојата“ на севернокорејскиот челник Ким џонг-ун по неодамнешните избоди во Јужна Кореја е причина што Северна...
severna koreja raketi parada

Северна Кореја одново лансираше балистички проектил

Северна Кореја во неделата по локално време од регионот во близина на својот западен брег лансираше балистички проектил кој летал 700 километри, известија властите на Јужна Кореја, Јапонија и на САД. Ракетата...
Чое Сон-хуи (лево) началничка на одделот за Северна Америка во севернокорјеското министерство за надворешни работи/Kyodo

Пјонгјанг може да разговара со Вашингтон „ако се совпаднат околностите“

Висока дипломатка на Северна Кореја изјави во саботата дека нејзината земја би била подготвена да разговара со САД  „доколку се совпаднат околностите“, пренесува јужнокорејската новинска агенција...
( REUTERS/Sue-Lin Wong)

АНАЛИЗА: Светот насочен кон Корејскиот полуостров, можната нова цел на САД

Судирот би можел да избувне секој момент, но дијалогот останува единствената опција, порачува Кина, единствената сојузничка на Северна Кореја додека вниманието на светската јавност е со стегнат здив...
(Универзитетот за наука и технологија USTP во севернокорејската престолнина Пјонгјанг)

Северна Кореја уапсила уште еден државјанин на САД

Северна Кореја објави во неделата дека уапсила уште еден американски државјанин поради сомневања за непријателска активност против оваа држава и тој е четвртиот уапсен државјанин на САД во оваа комунистичка...
north-korea

Американец уапсен во Северна Кореја за „непријателско дејствување“

Северна Кореја објави во средата дека во април уапсила американски наставник кој е осомничен за „непријателско дејствување“, во време кога односите меѓу Пјонгјанг и Вашингтон се на критично ниво...
Punggye

Нови активности во Северна Кореја за нуклеарна проба

Сателитските снимки покажуваат нови активности во Панги-ри, локацијата на којашто Северна Кореја ги спроведува своите нуклеарни тестирања, тврдат во средата аналитичарите од американските институтите,...
severna koreja

Пјонгјанг лансираше ракета само неколку часа на седницата на Советот за безбедност

Северна Кореја во саботата лансирала балистичка ракета, којашто според Пентагон и владата на Јапонија набрзо паднала на севернокорејска територија, а тестирањето е изведено само неколку часа по седницата...
1493052646

Трамп не исклучува можност од „голем судир“ со Северна Кореја

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави во четвртокот дека е можен голем воен судир со Северна Кореја поради нејзината нуклеарна и ракетна програма, но порача дека ги преферира на решението...
Северна Кореја

АНАЛИЗА: Американски воен удар врз Северна Кореја и последиците од него

Илјадници севернокорејски артилериски гранати паѓаат врз престолнината на Јужна Кореја – Сеул. Стотици тони експлозиви детонираат во густо населениот град. Ракетните напади достигнуваат до Јапонија...

Најчитани вести