среда, 16 август 2017  |  Вести денес: 38

Tag Archives: синдикати

vmro-dpmne-1

ВМРО-ДПМНЕ: Владата на СДСМ сака да ги замолкне работниците

СДСМ ја осиромашува државата и граѓаните и креира хаос и несигурност во економијата и затоа им е неопходно да го преземат синдикат и не се воздржуваат тоа да го направат и на сила, надвор од законот,...
darko dimovski ssm

Новото раководство во ССМ забранува влез на поединци

Според практиката на новата власт, назначениот а не изгласаниот во редовна процедура лидер на Сојузот на синдикати на Македонија, Дарко Димовски, откако го презема ССМ веднаш почна на сила да става...
zivko mitrevski ssm

Митревски поднесува кривични за Царовска и директорката на Централен регистар: Правниот систем е поништен

Синдикалниот челник Живко Митревски бара средба со премиерот Зоран Заев, а дополнително сите судски органи ги информирале за состојбата во ССМ и истакна дека е поднесена кривична пријава против, како...
mitrevski SSM

ССМ: Министерката Царовска донела незаконско решение со злоупотреба на својата положба и овластување

ССМ најостро ги демантира наводите во реакцијата на Министерството за труд и социјална политика од 10.8.2017 година. Овие реакции на МТСП и на министерката Мила Царовска се неосновани, неаргументирани...
kss

КСС: Царовска ги крши Законот за работни односи и Деловникот за работа на ЕСС

Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија денеска потворно остро реагираше на функционирањето на Економско социјалниот совет, чиј претседател е претседател е министерката за труд и социјална...
rajpovski

КСС: Царовска направи преседан во однос на функционирањето на ЕСС

На редовната 35-та седница на Економско социјалниот совет (ЕСС), министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, како негов претседател, направи преседан во однос на функционирањето на ЕСС,...
ibrahim-ibrahimi-640x294

Ибрахими: Ќе има зголемување на минималната плата за околу 20 отсто

Законот за минимална плата ќе претрпи измени и ќе има нејзино зголемување за околу 20 отсто, најави во понеделникот министерот за труд и социјална политика, Ибрахим Ибрахими, по работната средба со претставници...
синдикати

Синдикати од регионот дебатираат за социјалната кохезијa и подобрување на работникот

Конференцијата се одржува под покровителство на Европската унија, а целта е да се разменат мислења и искуства околу социјалниот дијалог и како тој функционира во европските држави и во оние кои се...
дијалог

Дијалог меѓу работодавачите и синдикатите за побезбедни работни места

Претседателот на Македонското здружение за заштита при работа Милан Петковски смета дека најважно е да се изгради култура на превентивно делување, односно да се сфати дека здрав работник е бенефит...
ссм

Синдикатите од Балканот се мобилизираат во поддршката на Живко Митревски и ССМ

Не стивнуваат реакциите од странство откако во Македонија се случи огромен скандал во синдикалното организирање преку кој техничката министерка, Фросина Ташевска Ременски реши да се вмеша во Сојузот...

Најчитани вести