недела, 23 април 2017  |  Вести денес: 1

Tag Archives: сирија

sirija

Медиумите јавуваат дека џихадистите ја преселуваат својата „престолнина“

Американската телевизиска мрежа Fox News, повикувајќи се на извори во Пентагон, пренесе дека ултрарадикалната сунитска организација Исламска држава ја преселува својата ткн „престолнина“ од Рака во...
tilerson telefon

Тилерсон на Лавров му ја потврди поддршката на САД за постојниот механизaм за истраги за хемиски напади

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон на шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров во телефонски разговор истакнал дека го поддржува постојниот механизам за истрага на наводниот хемиски...
pustinska roza-asad asma

АНАЛИЗА: „Пустинската роза“ – главниот поддржувач на Башар Асад

Родена е и израсната во Лондон, добро образована, модерна и секогаш елегантно облечена. Сега пратеници од Обединетото Кралство упорно настојуваат да и’ биде одземен британскиот пасош. Таа е најголемиот...
tomahavk

Американското откопување на „томахавките“ удар врз надежите за мир?!

Крстосувачките ракети лансирани од американските воени бродови во Средоземното Море врз воздухопловната база ал-Шарјат во Сирија го отвори во светот прашањето дали ова „откопување на воените секири“...
opcw

OPCW: Во Сирија сигурно е користен сарин или слична супстанца, Русија укажува дека инцидентот може да е конструкција

Организацијата за забрана на хемиското оружје (OPCW) објави во средата дека тестовите „неоспорно“ докажале дека гасот сарин или слична супстанција биле користени во наводниот хемиски напад во сириска...
33-6

Бели шлемови: Во експлозијата кај Алепо стотина жртви

Најмалку сто луѓе загинале во експлозијата којашто во саботата одекна во близина на конвојот од автобуси кои чекаа да влезат во северниот сириски град Алепо, соопшти Сириската цивилна одбрана, самоорганизирани...
sirija

Коалицијата ги отфрла тврдењата на Сирија за напад врз џихадистички склад со хемиско оружје

    Отако Генералштабот на сириската армија во четвртокот соопшти дека во воздушен напад од доцна попладнето во средата на меѓународната антиџихадистичка коалиција предводена од САД врз складиште...
авиони коалиција сирија

Сирија јавува за стотици мртви при удар на коалицијата врз складиште на ИД со хемиски отрови

Авионите на меѓународната антиџихадистичка коалиција предводена од САД бомбардирала складиште со хемски отрови на Исламската држава во сириската покраина Дер-ез-Зор, а од труењето со отровните материи...
133654028

Светски експерти за хемиско оружје бараат докази во Сирија

Мисијата за утврдување на факти ја покрена Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОЗХО) со седиште во Хаг, за да се соберат биометриски примероци и да се интервјуираат луѓе кои го преживеале нападот. Амбасадорот...
sirija hemiski napad

Американската армија пресретнала разговори на сириски офицери за хемискиот напад

Американското воено разузнавање пресретнало пораки на сириски офицери и хемиски експерти во коишто наводно било разговарано за подготовка на хемискиот напад со користење на нервниот гас сарин во...
niki-hejli

САД се подготвени на нови воени акции во Сирија

САД презедоа многу одмерен чекор, кој „во целост беше оправдан“, кога изведоа ракетен напад во Сирија поради смртоносниот напад со хемиско оружје, изјави американската амбасадорка во ОН Ники Хејли. –...
133645033

Во нападот во сириската база се убиени девет цивили, меѓу кои и деца

Според државната сириска агенција САНА цивилите загинале во села во близина на базата. Во нападот се ранети уште седум лица, а куќите во таа област се тешко оштетени. Претходно гувернерот на покраината...
rusija_sirija

Русија повеќе не и’ гарантира безбедност на американската армија во Сирија

Русија го поништи Меморандумот за спречување инциденти и гарантирање на безбедноста на летовите на воената авијација при извршување на операции во Сирија, склучен претходно со САД, по ракетниот напад...
Сирија Напад САД

ВИДЕО: Војна меѓу Русија и Америка во Сирија – Светот веднаш се подели

Американската армија ја нападна Сирија, истрелувајќи повеќе од 60 ракети од типот „Томахавк“, денеска рано изутрина. Гранатиран била воено-воздушна база во провинцијата Хомс, во западниот дел од земјата,...
133645033

Пентагон: Русија претходно била известена за нападот

Според нив, нападот е извршен поради смртоносниот хемиски напад во вторникот врз цивили во покраината Идлиб. Претходно американски медиуми јавија дека САД известиле голем број држави за операцијата,...

Најчитани вести