вторник, 27 јуни 2017  |  Вести денес: 0

Tag Archives: СЈО

ahmeti i zaev

СДСМ го употребува СЈО за уцена на ДУИ за коалицирање

Излегува на виделина наклонетоста на одредени функционери на ДУИ кон СДСМ и нивната желба по секоја цена Али Ахмети да направи коалиција со Зоран Заев како поразен на изборите од 11 декември, и со тоа...
мандатот

Груевски: СЈО без никави докази ќе штанцаат обвиненија против луѓе од партијата

СЈО со сила, без никави докази ќе штанцаат обвиненија против над 120 луѓе од партијата. Повторувам без никакви докази. Но, се надеваат дека ќе ги притиснат судиите за да судат некого без доказ дека прекршил...
vmro-dpmne-zgrada

ВМРО-ДПМНЕ: СЈО изнесе невистини кои медиумите под контрола на СДС сега ги злоупотребуваат

ВМРО-ДПМНЕ најостро ги демантира политичките нарачки кои ги одработува novatv.mk, се вели во демантот на партијата на вест објавена на порталот novatv.mk “Случај „Талир“: Груевски бил „мозокот“, а Рангелова...
vmro-dpmne-4

ВМРО-ДПМНЕ: Не изненадува тоа што Заев испраќа соопштенија и реакции во име на Јанева

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) работи како продолжена рака на СДСМ и воопшто не претставува изненадување тоа што нивниот челник Зоран Заев испраќа соопштенија и реакции во име на обвинителката...
Сотир_Костов__4_

Костов: СЈО не покажа резултати, работи само како инструмент на Заев

СЈО не ја оправда целта за која е формирано и се прашувам со кое право сега бара продолжување на мандатот. Наместо со правни, се служи со политички средства за отворање истраги и за поднесување обвиненија,...
milososki

Милошоски: Случајот Сопот е почеток на реализација на договорот меѓу СДСМ и ДУИ преку нивното СЈО

Главната задача на СЈО е да штанца нарачани обвиненија против политички неистомисленици од ВМРО-ДПМНЕ, за да му помогне на господинот Заев, да спроведува нарачани платформи, со создавање на коалиција...
popovski-640x393

Попоски: Случајот „Траекторија“ е политички предмет базиран врз измислени работи, ќе го докажеме тоа

Случајот кои што СЈО го нарече „Траекторија“ е уште еден доказ дека се работи за обични извршители на Зоран Заев и СДС и тоа е уште еден политички предмет. Целиот случај е базиран врз измислени работи,...
dimitriev-640x335

Димитриев: Политичките памфлети за наводно незаконско работење на ВМРО-ДПМНЕ се неточни и ги отфрламе во целост

ВМРО-ДПМНЕ е политичка партија која дејствувала, дејствува и ќе продолжи да дејствува врз основа на Закон и само врз основа на Закон и тоа е потврдено од сите институции надлежни за проверка на финансиското...
fatime fetai

СДСМ преку СЈО тргна во потера против Груевски

Оркестрираната громогласна најава ден претходно на денешната прес-конференција на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) даваше да се насети дека овој по сопствен избор „првен“ инструмент на СДСМ...
сјо

СЈО отвори три нови истраги „Тревник“, „Траекторија“ и „Талир“

Две од денешните истраги „Траекторија“ и „Тревник“, кои ги отвори Специјалното јавно обвинителсво се финансиски истраги, од кои едната се однесува и на незаконитости во пропишана постапка за градење. Истрагата...
katica janeva

СЈО бара од Собранието продолжување на мандатот

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева на почетокот од вчера најавената прес-конференција побара од новиот состав на Собрание да го продолжи мандатот односно периодот во кој Специјалното јавно...
27619golema

Прес-конференциите на СЈО треба да ја дефокусираат јавноста од важните теми на кои треба да одговори СДСМ

Со ден претходно најавени прес-конференции кои широко се распрострнуваат во медиумите коишто ја поддржуваат владата во обид за формирање на СДСМ и Специјалното јавно обвинителство (СЈО), како и преку...
nevenka stamenkovska

ВМРО-ДПМНЕ: Последното интервју на Катица Јанева е потполно исто со која било прес конференција на член на СДСМ

Последното интервју на Катица Јанева е потполно исто со која и да е прес-конференција на партијата СДСМ, а нејзините ставови, не наликуваат на став на правник, јавен обвинител кој треба да работи професионално,...
osnove-sud-skopje-11

Судот го одби барањето на СЈО за притвор на четири лица во случајот за општина Центар

За случајот „Насилство во Центар“, јавниот обвинител на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), Гаврил Бубески на рочиштето во средата побара да се издаде наредба за приведување на обвинетите кои...
zaev-za-sjo-640x354

Заев призна пред српските медиуми дека СЈО работи по негова нарачка, најави нови истраги

Лидерот на СДСМ Зоран Заев пред српските медиуми го призна она за што медиумите во Македонија многу пати пишуваа и предупредуваат досега, дека Специјалното јавно обвинителство работи по негова нарачка. Во...

Најчитани вести