четврток, 17 август 2017  |  Вести денес: 19

Tag Archives: СЈО

Orce-640x308

Ѓорѓиевски: СЈО нема легитимитет да отвора нови постапки

Мандатот на Специјалното јавно обвинителство за отворање и спроведување на истраги заврши. Согласно закон на 30 јуни истече рокот од 18 месеци кој СЈО го имаше за да ги состави обвиненијата за сите индиции...
полиција

Приведен е скопски бизнисмен по налог на СЈО

Лице со иницијали Љ.П. вечерва е приведено со полициска наредба по барање на СЈО како дел од предистражна постапка која се однесува на објавување на прислушувани разговори на социјалните мрежи, објави Нова...
Emilija

Александрова: СЈО и СДСМ вршат притисоци незаконските снимени и монтирани разговори да бидат прифатени како доказ во политичкиот мотивиран прогон

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) е институција која работи за премиерот Зоран Заев и неговата СДСМ, и има цел да го го легализираат криминалот на Заев и Зоран Верушевски кои со останатите обвинети...
anketa-pavel-satev

И институтот „Павел Шатев“ ќе прави список на судии кои ќе подлегнат на странски или домашен притисок и ќе се залага за нивно санкционирање

Институтот „Павел Шатев“ најави во четвртокот дека ќе состави список доколку некој судија подлегне на странски или домашен притисок и ќе предлага до оваа или идна влада бркање од работа и други санкции. Како...
petre silegov izajva

Шилегов: Неажурноста и противправното одложување на постапките им овозможи на обвинетите да побегнат, правда ќе има

Неажурноста, скандалозното и противправно одложување на притворите до правосилноста на решенијата за притвор и останатите преседани во работата на судовите особено по предметите на Специјалното...
429736-revolt-vo-sdsm-sharenite-ja-prezemaa-partijata

„Невладините“ го подучуваат СДСМ како целосно да го партизира македонското судство

Таканаречените НВО-а, главно финасирани од фондацијата на американскиот берзански шпекулант Џорџ Сорос, секогаш во најтесна координираност со СДСМ деновие предлагаат таканаречен „План 6-9-12“, со кој...
Bojan Stojanoski SJO izjava

Стојаноски: СЈО докажува дека работи под диктатот на Заев и ќе вдоми уште 30 партиски војници на СДСМ

Специјалното јавно обвинителсво (СЈО) досега безброј пати докажа дека дејствува како продолжена рака на владејачката СДСМ, а сега бесрамно отвора нов оглас за вработување на нови 30 лица, изјави во четвртокот...
Orce Gjorgjievski pre Apelacija

Ѓорѓиевски: Судот со двојните аршини покажа дека не е имун на притисоци

Сведоци сме на двојните аршини на судот, Апелациониот суд подлегна на политичките притисоци од СДСМ не усепа да се издигне над заканите за реизбор на судии, рече во средата пред новинарите Орце Ѓорѓиевски...
Orce Gjorjievski pred apelacionent sud

Ѓорѓиевски: Судот подлегна на притисоците од власта на СДСМ

Апелациониот суд подлегна на притисоците на СДСМ и на нивните поддржувачи и ги отфрли издржани аргументи на одбраната за укинување на мерките на претпазливост само за да изгледа дека одлуката е на...
Stojanoski

Стојаноски: СЈО како партиска испостава на СДСМ работи непрофесионално и необјективно

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) заборави на обврските да поднесе извештај пред граѓаните за сработеното, а обвинителката Катица Јанева и нејзиниот тим се расфрлаат со четири милиони евра годишно,...
apelacionen sud

Република: Странска амбасада преку Апелација се обидела да му помогне на Заев за локалните избори

Апелациониот суд од Скопје ја одби жалбата на одбраната на раководството на ВМРО-ДПМНЕ, со која се бараше да се укине одлуката за мерките за претзливост донесена од Основниот суд. Ваквата мерка беше...
vmro-dpmne-9

ВМРО-ДПМНЕ: СЈО под диктат на СДСМ се впушта во политичка авантура

СДСМ и Специјалното јавно обвинителство (СЈО) се едно исто и со глумењето на портпароли на Катица Јанева само потвдрија дека таа е нивен послушник, а дека тие се нарачатели на политички монтираните...
sdsm

СДСМ: Заврши времето на притисоци врз судиите

Заврши времето кога ВМРО-ДПМНЕ вршеше притисоци врз судството, реформите носат професионално и независно правосудство, се вели во реакцијата на СДСМ на изјавата на Бојан Стојаноски од ВМРО-ДПМНЕ, пој...
Stojanoski

Стојаноски: СЈО е инструмент диригиран од страна СДСМ за да врши притисок врз ВМРО-ДПМНЕ

Кривичните постапки на Специјалното јавно обвинителство се тенденциозни и политички мотивирани само кон ВМРО-ДПМНЕ, и сите активности на ова обвинителство се во насока на оцрнување на раководството...
ministerstvo za trud

Апелациониот суд ги одби жалбите и на СЈО и на обвинетите

Апелацискиот суд ги одби сите жалби на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за определување притвор на обвинетите во предметот „Титаник“, како и на обвинетите во овој случај за да им бидат вратени...

Најчитани вести