петок, 26 мај 2017  |  Вести денес: 0

Tag Archives: скопје

oficerski

Скопјани до 2018-та ќе добијат нова матична зграда за венчавки, библиотека и читална

Жителите на главниот град во текот на следната 2018 година ќе добијат нова матична зграда за венчавки, библиотека и читална сместени во реконструираниот Офицерски дом на Плоштадот Македонија. Лидерот...
zemjotres skala

Можни ли се афтершокови по утринскиот земјотрес

По минатогодишната серија земјотреси што ја погоди македонската престолнина, се поставува прашањето дали следуваат афтершокови по земјотрес со магнитуда од 4,2 степена според Рихтеровата скала кој...
soobrakajka-2

Викендов во Скопје 21 повреден во 27 сообраќајни инциденти

Изминатите три дена на подрачјето на Скопје во вкупно 27 сообраќајни незгоди три лица се здобиле со тешки телесни повреди, а уште 18 се полесно повредени, додека во десет сообраќајни инциденти предизвикана...
foto 01

Трајановски: По 45 години конечно Скопје ќе добие нов забавен парк (ФОТО и ВИДЕО)

По скоро 45 години конечно Скопје ќе добие нов забавен парк. Оваа вест на Фејсбук ја сподели градоначалникот на град Скопје, Коце Трајановски. „Мои сограѓани,по скоро 45 години конечно Скопје ќе добие...
pozar-3-1-640x480

Пожар на булеварот Партизански одреди (ВИДЕО)

Изби пожар во бараките кај СУГС „Здравко Цветковски“, спроти бензинската пумпа „Макпетрол“ на булеварот „Партизански одреди“. Засега нема информации од кои причини е избиен пожарот и што точно...
Струјата поевтинува од први јули

Повеќе делови на Скопје денеска без струја

Како што соопшти Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје, прекинот е поради технички зафати во електро-мрежата. Од 8 до 11 часот без струја ќе бидат корисниците од улица 11 во селото Кадино,...
struja

Утре без струја улици во повеќе скопски општини

По добиеното известување од ЕВН Македонија АД, РЦУК на Град Скопје ги известува граѓаните дека поради технички зафати во електро-мрежата на ден 19 ааприл (четврток), без електрична енергија ќе останат: од...
без вода

Дел од Oпштина Бутел утре без вода за пиење

Корисниците од улиците „Хо Ши Мин“, „Рудо“, „Натаниел Кучевишки“, „Краишка“, „Марко Крале“, „Габница“, „Приштинска“, „Лапушник“ и „Зуфер Мусиќ“ во општина Бутел утре од 9 часот ќе останат без...
133654028

Тринаесет сообраќајки вчера во Скопје, мотоциклист тешко повреден

Во текот на изминатиот ден полицијата презела казнени мерки поради поголем број прекршоци кај 33 возачи  кои се движеле со брзина поголема од дозволената, тројца возачи не отстапиле првенство на минување...
133414682

Утре без струја повеќе делови од Скопје

Од 10:00 до 14:00 часот утре без струја ќе бидат дел од корисниците од ул. Кичевска во општина Ѓорче Петров, од 09:15 до 12:45 часот селата Летевци, Катланово, Брезница, бензинската пумпа Р’жаничино, тунелот Катланово,...
133414682

Во Скопје 11 сообраќајки со еден потешко и шест полесно повредени

Вчера полицијата презела казнени мерки кај 25 возачи  кои се движеле со брзина поголема од дозволената, четири возачи го управувале возилото под дејство на алкохол и се исклучени од сообраќај, тројца...
132805623

Во Скопје вчера 16 сообраќајки, потешко повредени пешак и мотоциклист

Полицијата презела казнени мерки поради поголем број прекршоци и тоа кај 36 возачи  кои се движеле со брзина поголема од дозволената, четири возачи го управувале возилото под дејство на алкохол и се...
zemjotres-1-640x296

Почувствуван земјотрес во Скопје

Земјотрес со јачина од 5,2 степени по Рихтеровата скала ја затресе Албанија денеска точно во 15.53 часот. Земјотресот ги вознемири и  македонските граѓани, а епицентарот е на 55 километри северно од Тирана,...
kliniki-brza-pomos-urgenten

Тинејџер од Скопје итно пренесен во болница- повреден од струен удар додека се фотографирал

Од полицијата информираат дека вчера околу 19:10 часот момчето во депото на Македонски железници, се качило на вагон цистерна со намера неговата 13 годишна другарка да го слика. Малолетникот се доближил...
133645033

Девет лица повредени во сообраќајки во Скопје

Сообраќајната полиција вчера санкционирала 78 возачи кои се движеле со брзина поголема од дозволената, двајца возачи го управувале возилото под дејство на алкохол и се исклучени од сообраќај, четворица...

Најчитани вести