среда, 23 август 2017  |  Вести денес: 46

Tag Archives: снег

Делови од Европа и Балканот покриени со снег

По релативно високите пролетни температури, невреме проследено со снег и силен ветер зафати делови од Балканот и остатокот од Европа. Неочекуваниот снег го отежна сообраќајот во Босна и Херцеговина...

Снег во Маврово, најниска температура нула степени

Според Управата за хидрометеоролошки работи, во Маврово во осум часот е измерена висина на снежна покривка од два сантиметра, каде што е забележана и најниската утринска температура од нула Целзиусови...

ВОНРЕДНА ПРОГНОЗА: Подгответе се за дожд и снег на планините

Од четврток кон крајот на денот ќе дува умерен повремено засилен ветер од северен правец, повеќе изразен ќе биде долж Повардарието во југоисточните делови на земјава. Инаку, времето денес во Македонија...

Сообраќајот по влажни коловози, слаб снег на Буково – Ѓавато и Крушево

Надвор од градските средини интензитетот на сообраќај е умерен, а на граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

Дожд и снег – Еве какво време не очекува утре

Позначителни врнежи се очекуваат во западните делови на земјата. Ќе дува умерен до засилен ветер од североисточен правец, долж Повардарието повторно ќе се засилува. Утринската температура ќе се движи...
снег

Oблачно време со повремени врнежи од дожд, на планините снег

Утринските температури ќе се движат од 2 до 9 степени, додека дневните ќе бидат во интервал 4 до 15 степени. Во Скопје и околината слично време со утринска температура околу 7 и дневна до 15 степени. До крајот...
сообраќајот

Сообраќајот по влажни коловози, слаб снег и магла на Попова Шапка

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е почеста  појава на одрони, особено на патните...
ухмр

УХМР: Овој викенд врнежи од дожд, наредниот од дожд и снег

До петок ќе преовладува претежно сончево и релативно топло време. На повеќе места максималната температура ќе надмине 10 степени, а на југ ќе достигнува и до 14 степени. Од петок, 17 февруари, како што соопшти...
снег

Слаб снег на Стража, магла кај Попова Шапка, Ѓавато и Плетвар

Намалена видливост поради појава на магла од 10 до 20 метри има на Попова Шапка и од 50 до 100 метри на планинските премини Ѓавато и Плетвар, информира Автомото сојузот на Македонија во утринскиот извештај...
врнежи

Врнежи од дожд низ цела Македонија, снег само во Тетово

Утринските температури се секаде над нулата, освен во Маврово каде се измерени -2 степени и во Тетово и Лазарополе -1 степен. Во Гевгелија утринската температура достигнала 9 степени. Утрово преовладува...
ухмр

УХМР: Топењето на снегот може да предизвика заезерени површини

Оттаму предупредуваат дека  во следниот период, поради топење на снегот во рамниците е можна појава на заезерени површини, особено во делови на Пелагонија, Струмичко Поле, Кумановско и Скопско Поле.
снег

Денес нова тура снег, викендов сонце

Температурата ќе биде од нула до три степени. Во Скопје ќе биде облачно со повремени врнежи претежно од снег. Ќе дува слаб ветер од југоисточен правец, кој попладне ќе го промени правецот во северен....
пелагонија

Снег во Пелагонија и југозападна Македонија

Најстудено е во Берово каде се измерени -10 степени, по што следуваат Тетово со -9, Крива Паланка и Маврово -8, Струмица -7, Пожаране, Скопје, Куманово, Дебар и Штип -6, Ѓуриште, Лазарополе и Скопје Петровец...
врнежи

УХМР: Од утревечер, вторник и во среда повремени врнежи од снег

Како што соопшти Управата за хидрометеоролошки работи, утре од вечерните часови, а потоа и во вторник и среда, ќе има повремени врнежи претежно од снег, со слаб, а кон југозапад и кон југ и со умерен интензитет, Во...
берово

Најладно во Берово, најмногу снег во Маврово

Според Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) најстудено изутринава е во Берово каде се измерени -19 степени, -12 се измерени во Крива Паланка, -11 во Маврово, -9 во Пожаране, -8 во Куманово, Лазарополе...

Најчитани вести