недела, 23 април 2017  |  Вести денес: 1

Tag Archives: собрание

daniela-rangelova

Рангелова: Дали молчењето за Тиранската платформа значи и нејзино одобрување

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Даниела Рангелова на денешната собраниска седница ги праша колегите од СДСМ дали со молчењето ја одобруваат Тиранската платформа која е верификувана во туѓа држава.   „Ги...
zaednicka-makedonija

„За заедничка Македонија“: Црвено-жолтата линија го брани Собранието и нема да биде помината од никого (ФОТО)

Денеска пред граѓаните кои 44-ти ден протестираат на улиците во Скопје, пред Собранието се обрати повторно Богдан Илиевски, еден од главните организатори на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“....
133641999

Димовски: Политичарите од албанските партии потврдија дека програмата на СДСМ е само обична лага

-Имавме неколку изјави од колеги кои што доаѓаат од БЕСА, од ДУИ, од Алијанса за Албанците, кои што тврдат дека оној лист програма кои што вие го покажувате како програма за влада е само на СДСМ, дека не...
133641999

„За заедничка Македонија“ апелира за масовност и предупредува за насилен обид на преземање на Собранието пред Велигден

„За заедничка Македонија“ апелира на масовност на протестите, бидејќи очекуваат пред Велигден да се направи обид да се изгласа претседател на Собранието кој не се дистанцирал од овој документ, за...
gjorcev

Ѓорчев: СДС сака по секоја цена да ги замолчи пратениците

Во продолжение следува интегрален текст од прес-конференцијата на Ѓорчев СДС сака по секоја цена да ги замолчи пратениците да не може да говорат за штетните последици од Тиранската Платформа која...
ostreni-640x348

Острени: Заев не ја дели албанската платформа од таа што ја понуди како владина

Потпретседателот на Собранието Гзим Острени, најавува дека албанските пратеници нема да ја гласаат владината програма доколку таму не се вградени елементите од Тиранската платформа. -Јас мислам дека...
133645033

Велиновска: Ако Фрлевци се обидат да си го приватизираат Собранието и да си играат тиранска држава, ќе останат без пердуви

-И, сега, нормално е што пиздат најшлакнатите во кокошарникот на Сорос, УСАИД и на ЦИА. Мислам на менталните пубертетлии Фрчкоски и Грчев. Ним сега ич не им е до смеење. Не бе, тие ги советуваат своите зомби-следбеници...
milososki-650x388

Милошоски: СДСМ сака пред Велигден насилен избор за претседател на Собранието

Целта на СЈО/СДСМ за “новата реформска влада” е пред Велигден, неделовнички/насилен избор на претседател на Собранието, а до јуни да се покренат уште дваесетина неосновани обвиненија против истакнати...
133189311

Врие од народ на улиците по обидот на СДСМ насилно да го преземе претседавачкото место во Собранието

Учесниците на маршот ја минаа вообичаената маршрута, од Владата до Собранието на РМ. – И официјално денешниот обид на шверцерски начин да се избере претседател на Собранието не им успеа. Не им успеа...
133189311

ФОТО: Со кренати багери кон Собранието, граѓаните по секоја цена ќе ја бранат демократијата

Со кренати багери кон Собранието, граѓаните на денешниот масовен собир порачаа дека по секоја цена ќе ја бранат демократијата.
133189311

„За заедничка Македонија“ до СДСМ: И ние имаме план, народот кој што ве ставил во Собрание, може и да ве извади од Собранието

-Љупчо, и ние имаме два плана. Првиот е да се откажете од Тиранската платформа, а потоа формирајте што сакате и како сакате. Вториот план е следен, народот кој што ве ставил во Собрание, може да ве извади...
133115009

Милошоски до СДСМ: Не ни помислувајте да креирате инциденти во Собранието

-Нека не ве лаже паметот да правите чекори кои што ќе ги зголемат тензиите во Собранието, рече Милошоски. Тој исто така нагласи дека освен Движењето Беса која што има регистрирано пратеничка група, моментално...
17619542_10211574220778352_2080136063_n

СНИМКА ОД ДРОН: Над 50.000 скопјани порачуваат- нема тирански претседател на Собрание

Над 50.000 скопјани попладнево излегоа на улиците и се приклучија на маршот на Граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА. Улиците се преполни од Градската болница до Палома Бјанка.Граѓаните порачуваат...
17619542_10211574220778352_2080136063_n

Цело Скопје на улица против тирански претседател на Собранието (ФОТО)

Граѓаните на Македонија веќе 32 дена се на улиците со цел да ја зачуваат унитарноста, сувереноста и независноста на Република Македонија. Тие повторно кажуваат дека се против двојазична Македонија...
za-zaednicka-makedonija-3-640x427

„За заедничка Македонија“ најавува голем народен собир во четврток (ВИДЕО)

Утре продолжуваме по стандардната маршрута, од 17 часот пред Влада, најавија денеска од Граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА. -Во четврток, најмногу досега пред Собранието, да не чујат најгласно...

Најчитани вести