петок, 28 јули 2017  |  Вести денес: 0

Tag Archives: собрание

sobranie-na-rm-640x360

Од владејачкото мнозинство за разрешувањето на Јавниот обвинител се пријавија 44 пратеници за говор

Денес на продолжението на шестата седница на Собранието на Република Македонија ќе се расправа за Предлогот за разрешување на Јавниот обвинител Марко Зврлевски. За расправа по оваа точка има пријавено...
sobranie-na-rm

Пратениците донесоа одлука за давање согласност за општите акти на Народниот правобранител

Станува збор за правилникот за организација и делокруг на работата на стручните служби на Народниот правобранител, како и систематизацијата за работните места. Со ова ќе се овозможи непречена работа...
Pratenici na VMRO-DPMNE

ВМРО-ДПМНЕ: Организирањето на партијата во Собранието ќе придонесе за демаскирање на намерите на власта

ВМРО-ДПМНЕ смета дека со своето ограницзирање во десетте пратенички групи ќе проднесе за демаскирање на сите задни намери коишто ги планира СДСМ и истовремено ќе обезбеди поквалитетна дебата за секое...
ilija-dimovski-3

Димовски: ВМРО-ДПМНЕ ќе има 10 пратенички групи во Собранието

ВМРО-ДПМНЕ ќе формира десет ратенички групи во Собранието, девет ќе имаат по пет пратеници, а една ќе има шест пратеници, информираше пратеникот Илија Димовски на брифинг со новинарите. Димовски кажа...
talat-dzaferi-sobranie-640x443

Прламентарното мнозинство не може да обезбеди кворум за работа

По речиси еден месец работа, парламентарното мнозинство не можеше да обезбеди кворум за работа во четвртокот и да ја започне собраниската седница на којашто на дневен ред е изборот на замениците министри...
talat pitinger

Џафери се сретна со конгресменот Питинџер

Во рамките на учеството на сорбанискиот спикер Талат Џафери на Меѓународниот безбедносен форум во Рига, во понеделникот се сретна со Роберт Питинџер, американски конгресмен и претседател на Конгресната...
dragan-danev-640x328

Данев: Големо мнозинство граѓани не го признаваат Џафери за претседател на Собранието

Огромното мнозинство на граѓани не го признаваат Талат Џафери за претседател на Собранието на Република Македонија рече во вчерашната емисија „Од наш агол“  пратеникот Драган Данев од пратеничката...
ilija dimovski

Димовски предупреди на сценарио за креирање провокации во паралментот

Сакам да ја предупредам македонската јавност дека повторно очигледно влегуваме во едно сценарио за креирање провокации во ова собрание и толку од коректноста која беше заговарана и на која што се...
antonio-milososki-sobranie

Милошоски: Владата ќе ја одликуваат селективна правда, купен соживот и економија на кредит

-Проектите кога ќе ги кажете од оваа говорница и откако ќе ја прочитате програмата, станува јавна државна и голема обврска. Граѓаните не заслужуваат уште една постизборна измама покрај она што се случи...
Dimovski sobranie

Димовски: Мнозинството го крши Деловникот за да сокрие дека се зголемуваат даноците

Во членот 111 од деловникот во глава избор на Влада во ставот 4 се вели дека седница за избор на Влада се одржува во рок од 15 дена од денот на приемот на Влада и програма и тоа е така од моментот гока сте...
Talat-Dzaferi-Kabinet-albansko-zname-1

Команданти на УЧК го окупираат Собранието

Порталот ИНА кој известува на албански јазик пренесува вест дека поранешни команданти на УЧК го посетуваат нелегално избраниот претседател на Собранието, Талат Џафери. Во текстот со наслов „КОМАНДАНТИ...
nova0s-640x408

Македонски пратеник во организацијата на протестите против Вучиќ во Србија

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ вечерва соопшти дека пратеникот Павле Богоевски организирал демонстрации против претседателот на Србија, Александар Вучиќ во Белград. „Кога...
danev-1-640x332

ВМРО-ДПМНЕ: Да се изречат соодветни пресуди и за лицата кои беа одговорни за политичкото насилство и кршење на Уставот, Деловникот и Законот

Денеска судот им изрече пресуди на лицата кои учествуваа во физичко насилство во текот на вечерта на 27-ми април. ВМРО-ДПМНЕ очекува правосудните органи да изречат соодветни пресуди и за лицата кои беа...
Petre Silegov

Шилегов: Снимките од Собранието ја докажаа вмешаноста на ВМРО-ДПМНЕ во насилството од 27 април

Вчерашните снимки од безбедносните камери во холот на Собранието на Р.Македонија го докажаа директното учество на ВМРО-ДПМНЕ во обидот за организирање на терористичко загрозување на уставниот поредок...
обвинителство

Одреден надлежен обвинител на кривичната против Мухиќ, Мисовски, Џафери и 64 други пратеници

Основното јавно обвинителство (ОЈО) тврди дека работата на кривичната пријава против Ферид Мухиќ, Горан Мисовски, Талат Џафери и 64 други пратеници, и за овој случај е одреден надлежен обвинител и се...

Најчитани вести