понеделник, 24 јули 2017  |  Вести денес: 75

Tag Archives: спиро ристовски

spiro

Ристовски: ВМРО-ДПМНЕ ги зголеми платите на наставниците и градеше училишта

Во емисијата „Само Вистина“ на Канал 5 телевизија синоќа се водеше жестока дебата меѓу актуелната министерка за образование Рената Дескоска и поранешниот министер за образование Спиро Ристовски Двајцата...
ristovski-1-640x366

Ристовски: Наместо нови решенија во образованието што ги ветуваше СДСМ, гледаме антиреформи

Би сакал да верувам дека ова денеска е една несреќна изјава, а јас би рекол и скандалозна и изненадувачка, а на моменти и разочарувачка, сепак станува збор за министер за образование кој само неколку...
spiro ristovski

Ристовски: Укинувањето на екстерното е популистичка мерка на штета на децата

Намерата да се укине екстерното тестирање не е реформа, туку антиреформа и популистичката мерка која е на штета на учениците, оцени во петокот на прес-конференцијата Спиро Ристовски, од ВМРО-ДПМНЕ„Намерата...
gradba-sala-kumanovo

Ристовски: Се гради нова спортска сала во СОУ “Перо Наков“ во Куманово

Заменик министерот за образование и наука, Спиро Ристовски на својот Фејсбук профил објави дека станува збор за инвестиција вредна 23 милиони денари со која, учениците од ова училиште ќе добијат модерен...
spiro-klembridz-640x259

Ристовски: Со Кембриџ инвестираме во идните генерации

Од следната година, Кембриџ програмата што засега е воведена само во основните, ќе го пронајде своето место и во средните училишта, и тоа, по предметите математика, хемија, физика и билогија. Какви се...
Ристовски: Македонските дипломи ќе имаат европски предзнак

Ристовски: Македонските дипломи ќе имаат европски предзнак

Квалификациите кои ќе се стекнуваат во сите степени на образование ќе имаат еквиваленти во квалификациите на ЕУ, со што дипломите на македонските граѓани ќе бидат вреднувани од европските работодавачи....
spiro-ristovski

Ристовски: Личното образование придонесува за развој на државата

Во изминатите неколку години Владата на Република Македонија покажува сериозен пристап и прави силни напори за подигнување на квалитетот на образованието, како еден од најважните сегменти на македонското...
Prilep_centar

Ристовски и Мисјаловски во посета на Прилеп

Заменик министерот за образование и наука Спиро Ристовски и министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски денеска ќе остварат посета на општина Прилеп. Ристовски, како што информираат од МОН, ќе...
Стипендии за студентите кои ќе се запишат на еден од 100-те најдобри универзитети

Стипендии за студентите кои ќе се запишат на еден од 100-те најдобри универзитети

Петта година по ред Владата на Република Македонија и Министерството за образование и наука ги стипендира македонските граѓани кои што ќе успеат да се запишат на 100-те најдобри универзитети во светот. Со...
Ристовски: Вложивме околоу 50 милиони евра во училишни објекти

Ристовски: Вложивме околоу 50 милиони евра во училишни објекти (ВИДЕО)

Министерството за образование и наука продолжува со интензивна активност во делот на реконструкција и санација на училиштата, истакна заменик министерот за образование Спиро Ристовски во Дневникот...
Ристовски: Оваа влада изгради нови сместувачки капацитети во студентските домови

Ристовски: Оваа влада изгради нови сместувачки капацитети во студентските домови

Започнавме со етапна и темелна реконструкција на студентскиот дом „Гоце Делчев“, која беше неопходно да се започне најпрво од сите студентски домови. Ние сме прва Влада која во изминатите години...
Ристовски на увид во изградбата на новото училиште „Невена Георгиева - Дуња“

Ристовски на увид во изградбата на новото училиште „Невена Георгиева – Дуња“

Заменик министерот за образование и наука Спиро Ристовски и градоначалникот на општина Кисела Вода Билјана Беличанец-Алексиќ денеска извршија увид во градежните активности за изградба на новиот...
spiro

Две скопски училишта ќе продолжат со меѓународната ИБ програма и во предметна настава

Меѓународната ИБ-програма која лани првпат беше воведена во одделенска настава (од прво до петто) во „Браќа Миладиновци“ во Аеродром и во „Св. Кирил и Методиј“ во Центар, од учебната 2014/2015 ќе продолжи...
minister-spiroo

Спиро Ристовски останува во МОН, ќе биде заменик-министер

Спиро Ристовски во новиот владин состав ќе биде заменик-министер за образование и наука, дознава Сител телевизија.Тој досега ја извршуваше функцијата на министер во истото министерство. Груевски бил...
nnaslovii

Груевски и Ристовски промовираа 12 нови наслови, досега се преведени 886 книги

Нови 12 наслови од областа на медицината, природно-математичките науки, земјоделството, педагогијата, филозофијата и филологијата денеска се промовирани во рамки на владиниот проект за превод на 1000...

Најчитани вести