сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 10

Tag Archives: спор за името

poposki_g1_2

Попоски до Димитров: Признавте дека единствена пречка за членство на Македонија во ЕУ и НАТО е Грција, а не ВМРО-ДПМНЕ

Попоски до Димитров: Признавте дека единствена пречка за членство на Македонија во ЕУ и НАТО е Грција, а не ВМРО-ДПМНЕ На денешната седница на Комисијата за надворешна политика во Собранието на Република...
Sredba Dimitrov - Nimic - 01

Средба на Димитров со Нимиц за натамошно унапредувње на дијалогот меѓу Македонија и Грција

Mинистерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров во понеделникот се сретна со cпецијалниот пратеник на Обединетите нации за разговорите за името меѓу Република Македонија...
zaev nimic

Заев – Нимиц: Постои позитивна клима за развој на добрососедските односи

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев претпладнево се сретна со специјалниот претставник на Обединетите Нации во разговорите меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц. На средбата...
dimitrov-520x238

Република: Што се случило на средбите во Атина, како минал Димитров во Грција?

Пред посетата на Атина самоуверениот министер за надворешни работи Никола Димитров кај повеќе преставници на меѓународната заедница кажал дека тој ќе го деблокира процесот за зачленување на Македонија...
ivanov nimic

Иванов и Нимиц ја разгледаа актуелната состојба во разговорите за надминување на разликите околу името

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во неделата го прими амбасадорот Метју Нимиц, специјален пратеник на генералниот секретар на Обединетите нации за прашањето за разликата околу...
ljubomir cuculovski

Цуцуловски: Оваа власт ќе се дрзне да го промени името

Професорот Љубомир Цуцуловски во гостувањето на Телевизија Алфа вечерва вели дека оваа власт ќе се дрзне да го промени уставното име. „Досегашните потези од месец дена и повеќе, колку се на веќе на...
socijalisticka-partija

СПМ: Отворањето на прашањето за името е на штета на државата

Социјалистичката партија на Македонија денеска преку соопштение го повтори ставот за непроменливост на уставното име на Република Македонија. Во соопштението, СПМ искажува загриженост од, како што...
kirjakos-micotakis

Мицотакис: Скопје нема да влезе во НАТО без решение за името

Лидерот на најголемата грчка опозициска партија Нова Демократија Кирјакос Мицотакис изјави дека Грција нема да дозволи Македонија да влезе во НАТО без претходно да се реши прашањето за името. Грчкиот...
nimi

Нимиц до крајот на седмицава ќе допатува во Скопје

Специјалниот претставник на Обединетите нации и медијатор за разликата за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц до крајот на работнава недела доаѓа во Скопје, дознава јавниот сервис од извори...
-nimic

Нимиц неофицијално: „Ако бев Македонец, не би преговарал за моето име“

„Неофицијално – ако бев Македонец, не би преговарал за моето име”, им изјавил Специјалниот претставник на Обединетие нации, Метју Нимиц,  на претставниците на Македонското меѓународно движење...
zev izjava

Заев: Прв чекор е да се тргне условената препорака за ЕУ, следен почеток на преговори

Очекувам дека секоја средба е шанса за изнаоѓање решенија за одблокирање на нашите процеси кон потполна интеграција во НАТО и во Европската унија. Знам дека секоја средба со пријателски мотиви може...
kodzias

Димитров се соочи со „црвената линија“ на Коѕиас, нема прием во ЕУ и НАТО под референцата

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕиас, во Атина во средата на заедначката прес-конференцијата со македонскиот колега по должност Никола Димитров, беше дециден дека неговата земја...
zaev stoltenberg

И британските медиум најавуваат промена на името на Македонија

Скопје го испраќа министерот за надворешни работи во Атина на разговори за ставање крај на долготрајниот спор меѓу соседните држави околу името на Македонија, пишува угледниот британски весник The...
zaev han 02

„Тагесцајтунг“: Македонија веројатно ќе се преименува, новата влада е подготвена да го реши спорот

Владата на Република Македонија којашто се наоѓа на југоистокот на Европа изгледа е подготвена да го реши спорот за името кој се влече 20 години, пишува германскиот весник „Тагесцајтунг“ во своето...
Greek-parliament

Грчката власт и опозиција едногласни: Без промена на името нема НАТО и ЕУ

И додека дел од грчките медиуми пишуваат за притисокот Македонија да влезе во НАТО под референцата, друг дел излегоа со наслови од типот „Ерата на Груевски заврши – ФИРОМ го менува името”, информирајќи...

Најчитани вести