среда, 16 август 2017  |  Вести денес: 38

Tag Archives: Србија

vucic-tanjug--2-

Вучиќ: Србија е под голем притисок поради односите со Русија

Србија е подложена на голем притисок од страна на „големите земји“ поради нејзините блиски односи со Русија изјави во четвртокот српскиот претседател Александар Вучиќ. „Првпат зборувам за ова на...
hapsenje-mup-prinskr

За различни кривични дела во Србија уапсени 360 лица

Поради различни кривични дела во голема полициска акција во Србија се уапсени 360 лица, а во соработка со обвинителствата пријави се поднесени против уште 202 лица, изјави во неделата српскиот министер...
sredba prem Zaev so prem Brnabic 2

Србија ќе го повлече признавањето на Македонија, под еден услов

Дали односите меѓу Србија и Македонија се дополнително влошени по изјавата на шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ дека Србија згрешила што Македонија ја признала под нејзиниото уставно име,...
pronjuz

Грчки медиуми за состанокот во Солун: Ќе се дели ли Скопје?

„Дали ќе го делат Скопје ? – Трилатерален состанок на Грција, Србија и Бугарија во Солун”, е насловот под кој што грчкиот весник „Проњуз“ пишува дека целта на денешниот состанок била „неутрализирање...
sredba prem Zaev so prem Brnabic 2

Заев во Трст на билатерални средби со Рама и Брнабиќ: Ќе ја развиваме регионалната соработка, имаме заедничка иднина во ЕУ

Пред почетокот на средбата на шефови на држави и влади, премиерот Заев има билатерални средби. Досега, претседателот на Владата на Македонија се сретна со претседателите на владите на Република Србија,...
ana barnabik

Реакции на изјавата на српската премиерка Брнабиќ за ЕУ и Русија, реагираше и Москва

Српската премеирка Ана Брнабиќ поттикна бран реакции и на домашната и на меѓународната политичка сцена со својата изјава дека Србија доколку биде принудена меѓу членството во европската унија и Русија...
rogozin

Рогозин: Србија нема да биде примена во ЕУ ако не се откаже од Косово

Србија нема да биде примена во Европската унија, ако не се откаже од Косово, изјави рускиот вицепремиер Дмитриј Рогозин, цитиран од Танјуг. Во интервју за српската редакција на агенција Спутник, тој...
ivanov-vuchik

Иванов – Вучиќ: Отворените прашања да се решаваат со дијалог

Сите прашања меѓу двете земји околу кои постојат различни мислења треба да се решаваат зеднички преку дијалог. Да не дозволуваме тие прашања да влијаат на односите меѓу двете држави, затоа што сепак,...
vucic

Александар Вучиќ стапи на должноста претседател на Србија

Александар Вучиќ официјално стапи на должноста претседател на Србија. На церемонијата во палатата „Србија“ во главниот град Белград, присуствуваа околу пет илјади гости, вклучувајќи претставници...
spek-djosa

Mајката на Ѓоша во солзи: Мојот син не почина, го убија

Зорка Митиќ, мајка на трагично починатиот српски актер Богољуб Митиќ Ѓоша, со неизмерна така откри дека нејзиниот син последните денови ги поминал под огромен притисок и со болка во душата. Таа изјавила...
vucic

Нема деколтеа, бацување, ниту танцување – Строги правила за инаугурацијата на Вучиќ

Се’ е целосно подготвено за инаугурацијата на новоизбраниот претседател на Србија, Александар Вучиќ. Свеченоста ќе се одржи вечерва во Палатата „Србија“ и ќе присуствуваат околу 5.000 лица, од културниот,...
begalci srbija

Во Србија има над 6.000 бегалци и имигранти

На територијата на Србија во моментов се наоѓаат повеќе од 6.000 нови беглаци и имигранти, но само 120 од нив побарале азил и сакаат да останат во оваа земја, изјави во вторникот комесарот за бегалци и миграции...
Vucic

Српскиот претседател очекува проблеми по изборите на Косово

Победата на таканареченото „воено крило“ на предвремените парламентарни избори на Косово ќе создаде многи проблеми, но клучно е што Албанците нема да имаат контрола над Србите како што посакуваа,...
bombardiranje

Се подготвува тужба против НАТО поради бомбардирањето во Србија

Специјален тим составен од домашни и странски адвокати и лекари во име на жртви, подготвуваат тужба против 19 членки на НАТО кои учествуваа во бомбардирањето на Србија, објави Радиотелевизија Србија...
mnr-srbija

Македонската амбасадорка во Србија повикана на разговор во српското МНР

Српското Министерство за надворешни работи ја повика македонската амбасадорка Вера Јовановска Типко да даде објаснувања за последните настани во Скопје, соопшти електронското издание на весникот...

Најчитани вести