среда, 16 август 2017  |  Вести денес: 38

Tag Archives: ссм

darko dimovski ssm

Новото раководство во ССМ забранува влез на поединци

Според практиката на новата власт, назначениот а не изгласаниот во редовна процедура лидер на Сојузот на синдикати на Македонија, Дарко Димовски, откако го презема ССМ веднаш почна на сила да става...
zivko mitrevski ssm

Митревски поднесува кривични за Царовска и директорката на Централен регистар: Правниот систем е поништен

Синдикалниот челник Живко Митревски бара средба со премиерот Зоран Заев, а дополнително сите судски органи ги информирале за состојбата во ССМ и истакна дека е поднесена кривична пријава против, како...
mitrevski SSM

ССМ: Министерката Царовска донела незаконско решение со злоупотреба на својата положба и овластување

ССМ најостро ги демантира наводите во реакцијата на Министерството за труд и социјална политика од 10.8.2017 година. Овие реакции на МТСП и на министерката Мила Царовска се неосновани, неаргументирани...
ssm-768x422

ССМ: Бараме зголемување на платите од 5 отсто

Сојузот на синдикатите на Македонија бара зголемување на платата во јавниот сектор за 5 проценти. На седницата на комисијата за труд и социјална политика на која се одржа Јавна расправа на тема Предлог...
ссм

ССМ со новата влада ќе го отвора прашањето за зголемување на платите

Претседателот на ССМ Живко Митревски на денешната прес-конференција   истакна дека анализите на ССМ покажуваат дека има голем простор за зголемување на платите на работниците, но оти реалната можност...
ссм

ССМ до Ременски: Не ќе можете да избегате од правдата и вистината

Во продолжение интегрален текст од реакцијата на ССМ Ваквиот историски преседан и правно насилие од страна на Техничката Министерка Ременски како што е познато беше осудено од целокупната Европска...
членството

ССМ: Каде се парите од членарина на УПОЗ, СИЕР, Агро Синдикатот и СУТКОЗ

ССМ и членството од овие синдикати бара одговор каде се овие средства и за што ги потрошиле претседателите на овие грански синдикати ако се има предвид дека располагаат со целокупна членарина, со целокупните...
митревски

Митревски: Да се реализираат кривичните пријави против лицата кои лажно се претставуваат

Обидот за насилен упад во ССМ беше спречен благодарение на функционирањето на правниот систем. Дефинитивно е утврдено дека решението на техничката министерка Ременска било фалсификувано, дека не...
ССМ

ССМ: Поднесени нови кривични пријави против групата фалсификатори – демант на лагите на Димовски

Истовремено сакаме да ја информираме јавноста дека против групата фалсификатори, Дарко Димовски, Пецо Грујовски, Живко Даневски и Пеце Ристески, беа покренати повеќе кривични пријави за фалсификување...
ссм

Насилен упад во зградата на ССМ

Во продолжение следува интегрален текст од соопштението на ССМ. Денес во утринските часови групата фалсификатори заедно со самонаречениот В.Д. претседател Дарко Димовски, насилно влегоа во зградата...
К-15 и во јавниот сектор

Митревски: Димовски продолжува да ја лаже јавноста и членството во ССМ

Самонаречениот В.Д. претседател на ССМ Димовски соочен со кривичните пријави за повеќе кривични дела за кои е предвидена казна и до 10 год. затвор заедно со својата политичка Опозициона друза продолжува...
митрески

ССМ: 13 од 17 гранкови синдикати не дале поддршка за смена на Митрески

Секретарот на Советот на ССМ Методија Димовски на прес-конференција посочи дека со овие писма од гранковите синдикати јасно се демантираат лагите на четирите гранкови синдикати кои заедно со министерката...
ссм

Синдикатите од Балканот се мобилизираат во поддршката на Живко Митревски и ССМ

Не стивнуваат реакциите од странство откако во Македонија се случи огромен скандал во синдикалното организирање преку кој техничката министерка, Фросина Ташевска Ременски реши да се вмеша во Сојузот...
ссм

Ташевска Ременски со фалсификати заговарала промени во ССМ

На прес-конференција тој денеска рече дека спротивно од Статутот и Деловникот на ССМ, Ташевска-Ременски и претседателите на четири грански синдикати на 13 ноември одржале седница на Советот на ССМ,...
133376785

ССМ го одблежува Светскиот ден на пристојна работа

Планирано е да се одржат промоции, семинари и тркалезни маси посветени на значењето на пристојната работа, сигурните работни места и социјалната сигурност. – Денес соочени со економски кризи и со...

Најчитани вести