петок, 18 август 2017  |  Вести денес: 41

Tag Archives: странци

отпечатоци

Сите странци, кои ќе влегуваат во Кина ќе треба да оставаат отпечатоци од прсти

Одлуката е донесенма од Министерството за јавна безбедност на Кина по утврдувањето на новите правила од Државниот совет на земјата. Во соопштението на Министерството се вели дека отпечатоци од прсти...
лидер

Инвеститорите пет пати повеќе веруваат во економијата на ВМРО, од на СДСМ

Од Министерството за финансии велат дека намалената каматна стапка се должи на големата побарувачка од страна на инвеститорите, кои на аукцијата побараа да купат државни хартии од вредност во износ...
ohrid31

Странците се повеќе сакаат да живеат во Охрид

Странските туристи се сè побројни во Охрид. Но покрај, како туристичка атракција, балканскиот Ерусалим стана привлечен и како емиграциска дестинација. Туристите, посебно оние од западните држави купуваат...
skopje

Скопје на 193. место во светот според трошоци за живот за странци

Скопје го зазема 193-тото место од 211 града вклучени во рангирањето на консултантската компанија „Мерсер“за трошоците за живот за странци, пишува Дневник.Рангирањето се подготвува за да се помогне...
turisti

Бројот на странски туристи изминативе осум години е зголемен повеќе од двојно

Според официјалните податоци од Заводот за статистика, во првите четири месеци од годината вкупниот број на туристи во Македонија изнесува 138.882 лица што е за 3,5 отсто поголем број на туристи споредено...
stranci-leto-2012-3

Евтините летови и Скопје 2014 ги носат странците во метрополата

Расте бројот на туристи кои го посетуваат главниот град, а особено се зголемува бројот на странци кои пројавиле желба да ја посетат метрополата, може да се констатира од извештаите на Државниот завод...
policija

ВИДЕО: Како босанските полицајци се справуваат со странци

Оваа видео снимка е вистински хит. На неа се гледа како босанскиполицајци се справуваат со странци. “Кој не гледал, не знае што е смешно”, пишуваат оние кои го споделуваат видеото преку социјалните...
galicica

Словенец и Полјачка спасени откако се нашле во бездна на Галичица

Пронајдени се изгубените странци кои преживејаа вистинска драма на Галичица! Во близина на охридско Велгошти двајца странци, еден Словенец и една жена во Полска се нашле во бездна, од која не можеле...
invest-in-macedonia_a-500x272

Иванов: Меѓу врвните приоритети ќе продолжи да ми биде економската дипломатија

„Во мојата програма за следниот мандат меѓу врвните приоритети ќе продолжи да ми биде економската дипломатија. Каде и да одам, ќе продолжам да работам на привлекување странски инвестиции во Македонија,...
Turisti-8

Во Србија, два милиони туристи ноќевале лани

Во Србија лани ноќевале 1,3 отсто туристи повеќе од 2012 година, а најголем број на ноќевања се остварени во банските лекувалишта,скијачките центри, а на трето место е српската престолнина Белград. За зголемување...
francija3

Франција лани протерала 27.000 странци

Во 2013 година Франција протерала 27.000 странци без уредни документи за престој на нејзина територија, што претставува 9000 лица помалку во споредба со 2012 година. Причината за вака драстичнотото намалување...
direktor

Странци директори на најсилните македонски компании

Турци, Срби, Грци, Бугари, Германци, Албанци, Руси и други странски државјани седат во менаџерските фотелји главно на најјаките македонски компании. Најголемите компании во металургијата, осигурителниот,...

Најчитани вести