среда, 16 август 2017  |  Вести денес: 38

Tag Archives: Стратегија за бегалци

gjorcev640

ВМРО-ДПМНЕ поднесе интерпелација за министерката Царовска поради стратегијата за бегалците

Целосно се запоставени потребите на граѓаните на Македонија во т.н. Национална стратегија за мигранти, бегалци и странци на владата на Заев, сметаат пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра...
zoran ivanov agencija za razuznavanje

З. Иванов: Во државите кои ги примија мигрантите рапидно е зголемен бројот на сексуални и терористички напади

Директорот на Агенцијата за разузнавање Зоран Иванов на денешната седница на собраниската Комисија за труд и социјална политика каде се разгледуваат националната стратегија и акцискиот план за бегалци...
vmro kavadarci

ОК на ВМРО-ДПМНЕ Кавадарци: Владата планира да направи мигрантска населба, но ние нема да дозволиме да се наруши безбедносната состојба во градот

Владата на СДС планира во Кавадарци да направи мигрантска населба. СДСМ донесе акциски план за вдомување на 200.000 мигранти на територијата на Република Македонија, со што Македонија од транзитна земја...
begalci

И Охрид на листата за згради и населби за мигрантите, започнува кампања за подготовка на граѓаните

Владата на Зоран Заев веројатно и туристичкиот бисер Охрид го ставила на листата за згради и населби за мигрантите, НВО блиски до СДСМ и Сорос почнуваат платена кампања и изложба за да се подготват...
imigranti

Битола, Прилеп и Дојран ѝ порачаа на Владата дека немаат капацитети за населби за мигранти и бегалците

Битола, Прилеп и Дојран порачаа до премиерот Зоран Заев и Владата дека нивните општини немаат капацитети за населби за мигранти и бегалците, и побараа проекти за локалното население, за зголемување...
cvetin-cilimanov-640x480

Чилиманов: На мигрантите треба да им се даде привремено сместување и грижа, а не трајно вдомување

Новинарот Цветин Чилиманов на денешната собраниска комисија за труд и социјална политика каде се разгледуваат националната стратегија и акцискиот план за странци и бегалци истакна дека овие нејасни...
vlatko-gjorcev govornica

Ѓорчев: Приоритет треба да бидат граѓаните на Република Македонија, Владата и СДСМ да ги повлечат стратегијата и акцискиот план за бегалци

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и претседател на Комисијата за труд и социјална политика Влатко Ѓорчев, на денешната седница истакна дека жали што оние кои се директно инволвирани во националната стратегија...
vlatko-gjorcev govornica

Ѓорчев: Државјаните на РМ треба да бидат приоритет на Владата на Заев, итно да се повлечат стратегијата и акцискиот план за бегалци

Претседателот на собраниската Комисија за труд и социјална политика Влатко Ѓорчев на денешната јавна расправа за Предлог нацрт на Стратегија за интеграција на бегалци и странци 2017/2027 година и предлог...
edinstveni-640x368

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да одговори дали во Прилеп ќе гради 14 згради за бегалци

По дванаесет години Прилеп е погоден од политичка катастрофа, од осмислен уништувачки напад на новата Влада, а граѓаните стравуваат дека ќе е остварат најавите дека во градот ќе се изградат 14 нови згради...
janko bacev ndm

НДМ: Мигрантите и бегалците полесно до македонско државјанство од самите Македонци

Народно движење за Македонија бара од Владата и Министерството за труд и социјална политика да ја преиспитаат „Стратегијата за интеграција на бегалци и странци во Република Македонија во периодот...
carovska-640x425

Здружение 5 до 12: Не можеме да оправдаме над децата со посебни потреби да се ставаат странци

Само ветувања изразени со зборови на состаноци, а конкретни резултати – нема. Новата Влада и министерството за труд и социјална политика се глуви за барањата на Граѓанската иницијатива „5 до 12“...

Најчитани вести