сабота, 19 август 2017  |  Вести денес: 0

Tag Archives: струмица

DSC_0002-3-1024x681-1-640x426

Роднина на застреланото момче во Струмица тврди дека децата не краделе и оти вистината се забошотува

Роднина на застреланиот во петокот малолетник од Струмица за ТВ НОВА ја изложи нивната страна на случувањето и вели дека децата воопшто не краделе, туку биле на риболов, раскажува што се случувало тој...
vmro-dpmne-strumica

ВМРО-ДПМНЕ Струмица: Власта нема капацитет да ги решава ниту локалните ниту националните проблеми

Сакаме да потсетиме на уште едно лажно ветување на СДСМ и поранешниот градоначалник, а денешен премиер Зоран Заев. На локацијата на која се наоѓаме Локалната самоуправа на Струмица предводена од СДСМ...
Mancev Vankover

Манчев: Нема ништо од подземната сообраќајница и жичарницата на Заев

Нема ништо од ветената подземна сообраќајница, но и жичарница од програмата на Зоран Заев за локалните избори во 2013 година, истакна во саботата на прес- конференција, претседателот на Општинскиот комитет...
IMG_0383-701x467-640x426

Заев сече ленти на инвестициите на Груевски

Премиерот Зоран Заев вчера престојуваше во Струмица, за да го одбележи почетокот на работата на американската фабрика „Адиент“, меѓутоа поранешниот премиер Никола Груевски го потсети дека проектот...
strumica-garaza-5-640x360

Проектите на Заев потопени: Поплавени подземната гаража под струмичкиот плоштад и „Глобал“ (ФОТО и ВИДЕО)

Еден дожд предизвика големи проблеми во Струмица, град со кој повеќе од 11 години раководеше лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Поплавите кои попладнево ја зафатија Струмица не го поштедија ниту трговскиот...
17820215_1443615055658977_1863158944_o-640x362

Груевски од Струмица: 41 ранливо семејство ќе добие нов дом

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска е во посета на Струмица, Груевски најпрво ја посети ТИРЗ Струмица со директорот Виктор Мизо, а потоа и старата струмичка чаршија во Струмица заедно...
17761386_1443595785660904_1223996120_o-768x434

Груевски ја посети старата струмичка чаршија: Досега се обновени фасади на два објекти со стара градска архитектура

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска е во посета на Струмица. Откако ја посети ТИРЗ Струмица, заедно со министерката за култура Елизабета Канческа Милевска ја посетија старата струмичка...
strumica-6

Донација на книги на иницијативата „За заедничка Македонија“ во Струмица

Како дел од мирните протести кои петнаесетина денa се одржуваат во општината, иницијаторите велат дека ги покриваат и деновите од викендот, а акцијата се одвива под мотото „Подари книга, зачувај јазик“. –...
za-zaednicka-makedonija

Масовен марш во Струмица ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА (ВИДЕО)

Во Струмица попладнево се одржа протестен марш на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ од каде упатија несогласување со тиранската платформа и пораки за за зачувување на унитарноста...
zaev-maska-karneval

ФОТО: Заев со албанско знаме и кече – маска на струмичкиот карневал

Одлуките на Зоран Заев за двојазичност и федерализација на Македонија како и прифаќањето на Платформата на албанските партии предизвика незадоволство кај огромен број од граѓаните. Карневалот кој...
zoran-paketov

СДСМ го загубија мнозинството во Советот на општина Струмица

СДСМ и Зоран Заев се поразени во Струмица.Од денес Зоран Заев и СДСМ немаат мнозинство во Советот на општина Струмица. Тие не се власт и немаат кредибититет да продолжат да управуваат и владеат во Струмица,...
сорос

„Евро за Вицето“ е идеалниот модел на Сорос за работење на општините

-Секогаш кога принципите на отвореното општество биле загрозени, ние сме биле тука да реагираме. И не само ние, главна улога  на граѓанското општество е да ја следи одблиску работата на властите, дали...
струмица

Ограбена бензиснка пумпа во струмичко Муртино

МВР информира дека двајцата маскирани физички нападнале еден вработен и му одзеле околу 60.000 денари, по што го напуштиле местото на настанот. СВР Струмица презема мерки за пронаоѓање на сторителите...
снег

Најладно во Струмица -17, во Маврово 52 сантиметри снег

Како што соопшти УХМР, снежната покривка измерена во 7 часот е највисока во Маврово 52 сантиметри, а најниска еден сантиметар во Дојран. Во  Лазарополе 42, 36 во Пожаране, 33 во Тополчани, 28 Берово,  25 Дебар,24...
стојаноски

Стојаноски: Семејните и пријателските бизниси на Заеви станаа рутина во општина Струмица

Во продолжение следува интегрален текст од прес-конференцијата на Стојаноски Фирмата на неговиот партиски партиски пријател и претседател на комисијата за енергетика на СДСМ, Митко Андреевски не...

Најчитани вести