среда, 16 август 2017  |  Вести денес: 38

Tag Archives: струшки вечери на поезијата

leskoski

Остри критики и реакции по назначувањето на Лешоски за претседател на СВП

Откако вечерва беше објавено дека Дарко Лешоски е назначен за претседател на Управниот одбор на Струшките вечери на поезијата (СВП), на социјалните мрежи не стивнуваат реакциите и критиките на луѓето...
margaret-atvud-640x426

Атвуд: СВП е одлична можност да се слушнат поети од целиот свет

Чест и задоволство ми е што сум меѓу повеќе од 50 поети добитници на највисокото признание на Струшките вечери на поезијата, „Златен венец“, истакна годинашниот лауреат канадската романсиерка, поетеса,...
struski

Започнува неофицијалниот дел на Струшки вечери на поезијата

Неофицијалниот дел од програмата на 54. издание на фестивалот Струшки вечери на поезијата започнува денес со работилница за деца „Како настанува книгата“. Официјалниот дел на годинешните Струшки...
39 странски поети на годинашните Струшки вечери на поезијата

39 странски поети на годинашните Струшки вечери на поезијата

Триесет и девет странски поети ќе учествуваат на 54-тите Струшки вечери на поезијата, кои ќе се одржуваат еден ден подолго од минатите изданија, од 26-ти до 31 август, објави МИА. Од странските учесници...
struski

Привршуваат подготовките за Струшките вечери на поезијата

Во просториите на НУБ „Св.Климент Охридски“, денеска ќе бидат соопштени тековните активности околу подготовките на годинашното издание на Струшките вечери на поезијата (СВП). Соопштен ќе биде и потесниот...
sonnet_mondal

Младиот индиски поет Сонет Мондал на „Струшките вечери на поезијата“

На овогодишните „Струшки вечери на поезијата“ ќе учествува еден од најафирмираните помлади индиски поети и голем пријател на македонската литература и култура, Сонет Мондал. Сонет Мондал е автор...

Светскиот ден на поезијата беше одбележан со свеченост во организација на УНЕСКО

Светскиот ден на поезијата, 21 март, беше одбележан со свеченост во организација на УНЕСКО и Струшките вечери на поезија во свечената сала на амбасадата на Република Македонија во Париз. Беа претставени...

Најчитани вести