среда, 16 август 2017  |  Вести денес: 38

Tag Archives: талат џафери

sobranokup-640x392

Џафери по петти пат ја повика полицијата во Собранието ингорирајќи го Деловникот

Назначениот собраниски спикер Талат Џафери во петокот повторно ја повика полицијата којашто сѐ повеќе станува партиски клон на СДСМ, целосно игнорирајќи ги обрските што ги наложува Деловникот за...
dimovski-2-640x323

Димовски до Џафери: Немате право да држите седница со присутна полиција внатре

Никаде во Деловникот не стои дека треба да и се заканувате на пратеничката Авировиќ, не пишува дека имате право да не давате процедурално, рече пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски во обраќањето...
vmro-dpmne-tablo-

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и Талат Џафери ја оневозможуваат демократијата во Собранието

Талат Џафери кој со поддршка на СДСМ го узурпира претседателското место во Собранието сега врши вистински терор во законодавниот дом и за само два месеца Џафери има повикано обезбедување во собраниската...
sobranokup-640x392

Џафери провоцира инцидент во Собранието, побара отстранување на Милошоски

Владејачкото мнозинство предводено од СДСМ и нелегално избраниот собраниски спикер Талат Џафери спроведуваат вистински терор во Собранието на Република Македонија. Џафери на денешната седница повика...
talat i glavcev

Средба на спикерот на македонскот парламент Џафери со бугарскиот колега Главчев

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери денеска оствари средба со претседателот на Народното собрание на Република Бугарија, Димитар Главчев, кој престојува во кратка работна...
talat-dzaferi

Џафери ги распиша локалните избори, бара почитување на законите

Претседателот на Собранието Талат Џафери, како што беше најавено претходно, точно напладне во неделата го потпиша решението за распишување на локалните избори кои според тоа ќе се одржат на 15 октомври...
talat-640x294

Џафери ќе ги распише локалните избори

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери денеска ќе потпише Решение за распишување избори за членови на советите на општините и советот на Град Скопје и за градоначалници...
ndm

НДМ: Говорот на Талат Џафери на Илинден во Крушево е голем срам и опасна провокација, Заев да го смени протоколот

Народно движење за Македонија (НДМ) го повикува премиерот Зоран Заев да ја преиначи одлуката на владата со која за 2 Август, во Крушево, на најголемиот македонски национален празник говор ќе одржи Талат...
talat cungu

Талат Џафери го посети градоначалникот на Улцињ, Назиф Цунгу

Во продолжение на својата прва официјална посета на Црна Гора, претседателот на Собранието на Република Македонија и Татат Џафери и пратениците Максим Димитриевски и Џевад Адеми се сретнаа во Улцињ...
Зоран Пажин1

Џафери се средна со црногорскиот вицепремиер Пажин

Во рамките на официјалната посета на Црна Гора, спикерот Џафери се сретна со Зоран Пажин, потпретседател на Владата на Црна Гора за политички систем и министер за правда. Првата официјална посета на...
Иван Брајовиќ1

Џафери во посета на црногорскиот парламент

На покана на претседателот на Собранието на Црна Гора, Иван Брајовиќ, претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери ја предводи парламентарната делегација составена од пратениците,...
talat pitinger

Џафери се сретна со конгресменот Питинџер

Во рамките на учеството на сорбанискиот спикер Талат Џафери на Меѓународниот безбедносен форум во Рига, во понеделникот се сретна со Роберт Питинџер, американски конгресмен и претседател на Конгресната...
dragan-danev-640x328

Данев: Големо мнозинство граѓани не го признаваат Џафери за претседател на Собранието

Огромното мнозинство на граѓани не го признаваат Талат Џафери за претседател на Собранието на Република Македонија рече во вчерашната емисија „Од наш агол“  пратеникот Драган Данев од пратеничката...
Talat-Dzaferi-Kabinet-albansko-zname-1

Команданти на УЧК го окупираат Собранието

Порталот ИНА кој известува на албански јазик пренесува вест дека поранешни команданти на УЧК го посетуваат нелегално избраниот претседател на Собранието, Талат Џафери. Во текстот со наслов „КОМАНДАНТИ...
talat

ВМРО-ДПМНЕ веројатно нема да учествува на координацијата кај Талат Џафери

Претставнците на ВМРО-ДПМНЕ, наверојатно, нема да присуствуваат на утрешната координaциja кај нелегално избраниот Талат Џафери, дознава Република од свои извори. За ВМРО-ДПМНЕ тој е само пратеник и е...

Најчитани вести