четврток, 1 декември 2016  |  Вести денес: 0

Tag Archives: температура

степени

Најниска температура утрово измерена во Маврово, Берово и Крушево

Во Маврово, како што информира УХМР, се измерени минус 7 степени, во Берово -5, во Крушево – 4, Ѓуриште и Тополчани -3, Крива Паланка, Лазарополе и Пожаране -2, во Штип, Виница, Струмица, Прилеп и Куманово...
Со овие методи намалете ја температурата кај детето за пет минути

Со овие методи намалете ја температурата кај детето за пет минути

Стручњаците одамна утврдиле дека доколку детето е здраво, тогаш грозницата која го мачи не би требало да биде причина за грижа. Ако вашето дете има температура поради која што не се чувствува пријатно,...
toplo vremeeeee

Сончево и топло време, викендов не очекува дожд

Денес во Македонија ќе има сончево и топло време со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец. Утринската температура ќе се движи од 12 до 20, а дневната од...
soncevo-i-potoplo-vreme

Сончево и топло време, температура до 38 степени

Денес не очекува сончево и топло време, а максималната температура ќе достигне до 38 степени. Во попладневните часови ќе има изолирана појава на дожд и ретки грмежи особено во западните делови. Ќе дува...
sonce-vreme-temperatura

Сончево и топло со температура до 36 степени

Времето во Македонија денска ќе биде сончево и топло со мала облачност. Во попладневните часови ќе има ретка појава на пороен дожд и грмежи претежно во југозападните и јужните планински предели. Утринската...
toploten-bran

Дополнителни препораки за заштита од високите температури

На предлог на Министерството за здравство на денешната владина седница беа донесени дополнителни препораки за заштита на населението од високите температури, поради најавата од Управата за хидрометеоролошки...
vikendov-toplo-od-ponedelnik-ushte-potoplo-1

Денес најтоплиот ден во 2015, температура до 41 степен

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево и топло. Утринската температура ќе биде во интервал од 15 до 22,  а дневната од 34 до 41 степен. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Пороен дожд во четврток...
toploten-bran

Македонија утре во жолта фаза, бремените и болните да не работат

Источна Македонија утре, четврток, ќе биде зафатена со жолта алертна фаза. Топлото време ги активираше надлежните кои донесоа препораки и мерки за заштита на граѓаните по најавите за топлотен бран...
mostar

Мостар најтопол град во Европа

Мостар вчера беше најтопол град во Европа, а во 15 часот температурата изнесуваше 42 степени Целзиусови, јавуваат денеска босанските медиуми. На второ место е црногорскиот главен град Подгорица, каде...
soncevo-vreme-so-temperatura-do-35-stepeni

Времето сончево, благ пад на температурите

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала доумерена облачност. Попладне во западните делови ќе има услови за локален краткотраен дожд и ретки грмежи. Ќе дува слаб ветер од променлив правец. Утринската...
vremepromenlivo

Значително пониски температури во август

Како што беше времето до сега, така ќе биде и во втората половина на јули, пеколно топло. Сепак, во август ќе се спасиме од горештините, со оглед на тоа дека температурите нема да се искачат повеќе од  30...
soncevo-i-toplo-vreme-so-temperatura-do-37-stepeni

Од утре топлотен бран во цела држава

Со топлотен бран од жолта (алертна) фаза денеска е зафатен охридско-преспанскиот регион. Од утре до вторник се очекува територијата на цела држава да биде зафатена со температури до 40 степени целзиусови,...
sonce-vreme-temperatura

Сончево и топло време

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло, со мала локална облачност и со слаб до умерен северен ветер. Утринската температура ќе се движи од 11 до 21 степени, а дневната од 30 до 37 степени. Следува период...
popladne-razladuvanje

Попладне разладување: Пороен дожд, грмежи и засилен ветер

Времето ќе биде сончево и многу топло, особено во првата половина од денот. Во попладневните часови ќе настапи преодно зголемување на облачноста со локален пороен дожд, грмежи и засилен северен ветер...
Во Женева измерени рекордни 39,7 степени Целзиусови

Во Женева измерени рекордни 39,7 степени Целзиусови

Рекордни 39,7 степени беа одбележани вчера во неколку градови во Швајцарија, вклучително во Женева. Ова се највисоките температури регистрирани досега на Северните Алпи. Претходниот рекорд во градот...

Најчитани вести