понеделник, 29 мај 2017  |  Вести денес: 0

Tag Archives: тенис

ANSA/CLAUDIO ONORATI

Младиот Зверев го совлада во римското финале Ѓоковиќ

Дваесетгодишниот тенисер од Германија Алекснадер Зверев го неделата во Рим го оствари својот најголем успех во досегашната кариера освојувајќи го трофејот на турнирите Мастерс 1000 серијата, откако...
nole

Ѓоковиќ експресно до финалето во Рим

Новак Ѓоковиќ со само еден загубен гем во полуфиналето успеа да го совлада Домик Тием и да се пласира во финалето на Мастерсот 1000 во Рим. Тој беше подобар од Тием со 6:1 и 6:0 во гемови, а денес во финалето...
jotovski-2-

Победа на Јотовски во маратонски меч на фјучрсот во Унгарија

Македонскиот тенисер Томислав Јотовски оствари уште една тешка победа на фјучрс турнирот во унгарскиот град Замарди, откако во средата во мечот од второто коло со го победи Јапонецот Кен Ониши со 2-1...
DJOKOVIC Novak (SRB)

Ѓоковиќ го намали заостанувањето, Надал пред Федерер на АТП листата

Второпласираниот Новак Ѓоковиќ ја намали разликата во однос на лидерот на АТП ранг листата Енди Мареј на 3.515 поени, додека Рафаел Надал го помина Роџер Федере и се искачи на 4.место. Ова е епилогот по...
lina-

Ѓорческа се искачи на 180-то место на ВТА листата

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа оваа недела се искачи на 180 место на ВТА листата што е нејзин најдобар пласман во кариерата. откако собра вкупно 300 поени. На следното рангирање најдобрата македонска...
nadal gjokovic

Надал, конечно, го победи Ѓоковиќ

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал се пласираше во финалето на АТО Мастерс 1000 турнирот во Мадрид, совладувајќи по цели три години Србинот Новак Ѓоковиќ со 6:2 и 6:4. Надал ја чека победата над Ѓоковиќ уште...
lina gjogrceska tenis

Ѓорческа не успеа во финалето на фјучрсот во Тунис

Најдобрата македонската тенисерка, Лина Ѓорческа, не успеа во неделата да го освои турнирот во Тунис што се играше за награден фонд од 60.000 долари. Ѓорческа во финалниот меч загуби во два сета (2:0) од Холанѓанката,...
lina tenis

Лина Ѓорческа стигна до финалето во Тунис

По одиграниот полу-финален натпревар меѓу најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа и тенисерката од Хрватска, Петра Мартиќ на турнирот во Тунис, Ѓорческа ќе се бори за првото место. Ѓорческа не...
Lina Gjorceska

Тенис: Ѓорческа ќе игра во Киасо, Јотовски во Анталија

Најдобрите македонски тенисери во двете конкуренции Лина Ѓорческа кај жените и Томислав Јотовски кај мажите оваа седмица ќе имаат настап на фјучрс турнири. Ѓорческа е рангирана како четврта носителка...
Ѓоковиќ

Ѓоковиќ го изненади цел тениски свет: Неочекуваната негова одлука ги збуни и фановите

Ѓоковиќ кој никогаш не играл на овој турнир бидејќи во тој термин досега учествуваше во турнирот во Дубаи кој не го пропуштил од 2007-та година и има освоено четири трофеи целосно ги збуни фановите. Затоа...
австралија опен

Лучиќ-Барони во полуфиналето на Австралија опен

Противник на Хрватката која е 79-та ба ВТА ранг листата, во полуфиналето ќе и биде вториот светски рекет Серена Вилијамс, која во вториот денешен меч забележа лесна победа против Џоана Конта, со 2-0, по...
тениски

Mодерен тениски спортски центар ќе се гради во Аеродром

Како што претходно беше најавено, станува збор за изградба на модерен тениски спортски центар со четири тениски терени на тврда и четири на земјена подлога, со современи материјали, како и со други...
федерер

Федерер и Надал ќе играат на Австралија Опен, Азаренка и Карловиќ се откажаа

Двата најтрофејни тенисери на сите времиња Федерер и Надал го потврдиле своето учество, а Викторија Азаренка и Иво Карловиќ се единствените од ТОП 100 на АТП и ВТА листата кои го откажале учеството. Федерер...
Раониќ

Раониќ се избори за полуфинале на Мастерсот

Тој ја постигна втората победа во групата „Иван Лендл“ совладувајќи го својот ривал со 7:6 (7:5) и 6:3 во сетови. Во првиот меч од 3.коло од групата Новак Ѓоковиќ гопобеди Давид Гофин со 6:1 и 6:2 во сетови и...
australian-open-2016

Ѓоковиќ, Федерер и Бердих од едната, Мареј, Вавринка и Надал од другата страна на АО

Ноќешната ждрепка ги стави на иста страна двајцата најдобри тенисери на денешнината (иако Федерер е на третото место на АТП листата), па нивниот евентуален дуел би одлучувал за финалистот на Австралија...

Најчитани вести