среда, 26 јули 2017  |  Вести денес: 42

Tag Archives: терористички напад

германија тероризам

Можни нови терористички напади во Германија, предупредува БФС

Шефот на германската Федерална служба за разузнавање БФВ, Ханс Георг Масен денеска предупреди дека можни се нови терористички напади во Германија имајќи го предвид зголемување на бројот на потенцијални...
133645033

Уште една жртва на терористичкиот напад на мостот Вестминстер во Лондон

Кристеа, која заедно со нејзиниот партнер Андреј Бурназ престојувале во Лондон како туристи, беа меѓу четириесетината потешко и полесно повредени пешаци на мостот во моментот кога ги нападна со своето...
Санкт Петербург

АНАЛИЗА: Зошто терористичкиот напад во Санкт Петербург нема да ги зближи Русија и САД

Вашингтон и Москва имат заеднички неријател, но тие ќе продолжат да се борат против него одделно. Терористичкиот напад во метрото во Санкт Петербург, во кој беа убиени 11 лица, е трагедија и соодветни...
132706250

Приведените се осомничени за подготвување на терористички напад во Лондон

Седум луѓе се уапсени во Бирминген, а еден во Лондон. Полициските операции продолжуваат во Брајтон, во источен Лондон и во Кармартаншар и во Велс. Извршени се претреси во неколку домови. Пет лица загинаа,...
германија тероризам

АНАЛИЗА: Тероризмот во Германија – успешни и спречени исламистички напади

Во понеделникот, на 19 декември, во околу 20 часот (по локално време) камион влета во толпа луѓе на традиционален божиќен базар во федералната германска престолнина Берлин. Неколку часа подоцна, берлинската...
Barack Obama, Angela Merkel, Shinzo Abe, Matteo Renzi,  Jose Manuel Barroso, Herman Van Rompuy, Stephen Joseph Harper, Francois Hollande, David Cameron

Обама, Меркел, Џинпинг и Камерон си играле видео игри во Хаг

Барак Обама, Ангела Меркел, Сји Џинпинг, Дејвид Камерон и другите светски лидери на нуклеарниот самит во Хаг играле видео игри. Ова го тврди дипломатски извор на британскиот весник „Телеграф“. Според...
kabul

Тројца авганистански високи полициски службеници се отпуштени поради нападот во Кабул

Министерството за внатрешни работи на Авганистан отстрани од функцијата тројца високи полициски службеници, поради нападот во Кабул, при што загина најмалку 21 лице, пренесе „АФП“. Отпуштени се началникот...
kongres sad

Двајца американски граѓани се меѓу жртвите на нападот во Кабул

Двајца американски граѓани се меѓу жртвите на нападот во познатиот ресторан во главниот град на Авганистан, соопшти амбасадата на САД во Кабул, пренесе „АФП“. „Американската амбасада потврди дека...
eston

Ештон го осуди терористичкиот напад во Кабул

Европската унија го осуди терористичкиот напад во Кабул, каде што настрадаа 21 лице. Ова беше објавено во соопштението на високиот претставник на ЕУ за прашањата на надворешната политика и безбедност...
kabul

Кабул: Најмалку 21 жртва од последниот терористички напад

Вкупно 21 лице, меѓу кои и 13 странски државјани загинаа во самоубиствениот бомбашки напад во популарен ресторан во авганистанската престолнина Кабул, соопшти локалната полиција. Меѓу жртвите се двајца...

Најчитани вести