четврток, 25 мај 2017  |  Вести денес: 37

Tag Archives: тероризам

fsb

Во Москва уапсени припадници на ИД кои подготвувале напад на јавниот превоз

Во руската престолнина Москва уапсени се во четвртокот четвoрица припадници на џихадистичката организација Исламска држава коишто подготвувале терористички напади врз објекти на јавниот сообраќај,...
Салман Абеди

Манчестерскиот бомбаш разговарал со родителите неколку минути пред експлозијата

Осомничениот за терористичкиот напад во понеделникот ноќта во Манчестер, 22-годишниот Салман Абеди, британски државјанин со либиско потекло, кусо време пред да се крене во воздух убивајќи уште 22 луѓе,...
dims

Египет забрани 21 веб страница, вклучително и на Al Jazeera, за поддршка на тероризмот

Египетските власти забранија 21 веб страницата, вклучително и главната интернет страница на катарската сателитска телевизија Al Jazeera поради поддршка на тероризмот. Агенцијата Reuters објави дека се обидела...
mancester policija

Британија одбива да ги споделува со САД информациите за нападот во Манчестер, НАТО без коментар

Британската полиција повеќе нема да споделува со САД информации за истрагата во врска со терористичкиот напад од понеделникот вечерта во Манчестер, пренесе теелвизијата BBC, а генералниот секретар...
© REUTERS / Andrew Yates

Уапсени шестиот и седмиот осомничен за подготовка на нападот во Манчестер

Жена е уапсена во средата вечерта во северниот англиски град Манчестер под сомневање за вмешаност во терористичкиот напад од понеделникот ноќта кога беа убиени 22 лица, пренесе BBC повикувајќи се на...
Хашем Абеди, © Ahmed Bin Salman, Special Deterrent Force via AP

АНАЛИЗА: Манчестерскиот бомбаш „волк самотник“, наследник на семејна милитантност или член на опасна терористичка ќелија

Хашем Абеди, и Рамадан Абеди, помладиот брат и таткото на бомбашот самоубиец кој во понеделникот ноќта во Манчестер уби 22 луѓе, е уапсен во средата во Либија, а британската полиција трга по помагачите...
Manchester-Arena-incident

Тројца мажи уапсени за нападот во Манчестер, некои од жртвите идентификувани

Тројца мажи се уапсени во средата во јужниот дел на северниот англиски град Манчестер во врска си истрагата за терористичкиот напад извршен во понеделникот ноќта по концертот на американската пејачка...
Manchester-

Британците потврдуваат дека бомбашот од Манчестер не делувал сам, лути на Американците

Бомбашот самоубиец кој во понеделникот ноќта на концерт во Манчестер уби 22 и рани 59 луѓе од претходно им бил познат на безбедносните служби и веројатно не дејствувал сам, потврди во средата британската...
24Manchester1-superJumbo

Дваесеттина животно загрозени по експлозијата во Манчестер

Околу дваесет луѓе се во критична состојба поради многу тешките телесни повреди по самоубиствениот бомбашки напад од понеделникот ноќта во Манчестер, соопштија во средата здравствени извори. Дваесет...
mancester

Атентаторот од Манчестер поврзан со Ал Каеда, патувал во Либија

Осомничениот за терористичкиот напад од понеделникот ноќта во Манчестер, 22-годишниот Салман Абеди одржувал врски со терористичката организација Ал Каеда и бил обучуван во странство, пренесува телевизиската...
britanija vojnik

Британија распоредува војници, за Меј опасноста е „критична“

Британскиот воени сили ќе бидат распоредени за да ја засилат безбедноста, изјави премиерката Тереза Меј, а земјата ја зголеми опасноста од тероризам на највисокото „критично“ ниво по нападот на бомбаш...
© AFP 2017 / Ben Stansall

Во Манчестер уапсен 23-годишник, ИД ја презема одговорноста

Полицијата соопшти во вторникот дека уапсила 23-годишен маж во големиот трговски центар „Arndale“ во центарот на Манчестер кој накратко бил затворен, но засега не се верува дека тоа лице е поврзано со...
© AP Photo / Rui Vieira

Евакуиран трговски центар во Манчестер, се слушнала детонација

Звук сличен на детонација се слушнал во трговски центар во Манчестер од кој претходно биле евакуирани посетителите и вработените, јавува агенцијата Reuters Фоторепортерот на агенцијата јавил дека во...
putin izjjava

Путин подгoтвен на поголема соработка со Британија против тероризмот по нападот во Манчестер

Во затворената „Манчестер Арена“ веднаш по завршувањето на концертот на американската пејачка Арријан Гранде на кој поголем дел од публиката биле малолетници, одекна експлозија предизвикана од...
© Peter Byrne/PA via AP

Терористот во Манчестер дејствувал сам, партиите ја запреа кампњата

Најмалку 22 луѓе се убиени во нападот на бомбашот самоубиец во понеделникот ноќта во „Манчестер Арената“, а напаѓачот кој дејствувал сам ја активирал импровизираната бомба во фоајето од слата околу...

Најчитани вести