понеделник, 24 април 2017  |  Вести денес: 59

Tag Archives: Тиранска платформа

zemjodelci-1

Земјоделци го блокираа патот Градско-Росоман и бараат да се отфрли тиранската платформа

Локалните земјоделци во понеделникот половина час со македонски знамиња и механизација го блокираа патот од Градско-Прилеп, реагирајќи против ткн Тиранска платформа и за решавање на политичката криза...
za-zaednicka-makedonija-3-640x427

За заедничка Македонија од партиите директно ќе бара избори и отфрлање на Тиранската платформа

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ во понделникот ќе ги продолжи масовните протесни поворки со кои има намера да ги спречи обидите на СДСМ и четорите албански партии да се обидат да...
za zadnicka makedonija izbori

Продолжуваат протестите За заедничка Македонија: Тиранската платформа нема да ја има, избори ќе има

Речиси два месеца огромна бројка македонски граѓани остануваат најголемата пречка во обидите на СДСМ и албанските политички партии да се инсталира ткн Тиранската платформа којашто ја објавија албанските...
krsto mukoski

Мукоски до СДСМ: Малку ли ја уништувавте Македонија, сега сакате да ја докрајчите

Пратеникот Крсто Мукоски од ВМРО-ДПМНЕ, денеска од Собранието на Република Македонија порача до колегите од СДСМ да престанат да зборуваат за одговорност бидејќи тие се оние кои што во минатото ги...
mladen-ivanik-gjorge-ivanov-640x376

Иваниќ: Се’ што доаѓа однадвор не може да биде добро за земјата

Претседавачот на Претседателството на БиХ, Младен Иваниќ, кој е во дводневна посета на Република Македонија, во средата изјави дека не е запознан во детали со тиранската платформа, меѓутоа истакна...
13259121

Иванов за „Винер Цајтунг“: Тиранската платформа со еден удар го уништи договорот од Пржино

Во интервјуто Иванов изразува разочараност од ЕУ, поради отсуството на осуда за тиранската платформа, со која според него, се уништил договорот од Пржино. – ЕУ е импотентна и без моќ. Тие го водеа...
132805623

Мицевски: Тиранската платформа е реална закана

Мицевски напомена дека Тиранската платформа е реална и опасна за Република Македонија. -Барате работи кои што знаете дека не е се така и јас разбирам зошто е целото тоа, затоа што дебатата која што ја...
132805623

Ласовска: Тиранската платформа е единствениот документ што го прифатиле СДСМ за формирање владино мнозинство

Пратеничката во продолжение ја информираше јавноста дека единствената причина што СДСМ ги злоупотребува процедуралните забелешки е да спречи било каква дискусија за Тиранската платформа. -На јавноста...
ostreni-640x348

Острени: Заев не ја дели албанската платформа од таа што ја понуди како владина

Потпретседателот на Собранието Гзим Острени, најавува дека албанските пратеници нема да ја гласаат владината програма доколку таму не се вградени елементите од Тиранската платформа. -Јас мислам дека...
gruevski

Груевски: Заедно со народот нема да дозволиме спроведување на Тиранската платформа

ВМРО-ДПМНЕ и народот нема да дозволат спроведување на тиранска платформа, преуредување на државата и крајната цел промена на името на сценариото што го спроведува СДСМ со албанските партии, порача...
133189311

Со кршење на деловникот СДСМ сака да спречи дискусија во Собранието и да ја протурка Tиранската платформа

На самиот почеток на продолжението на конститутивната седница Оливер Спасовски од СДСМ спротивно на собраниската пракса и деловникот, побара од претседавачот Трајко Вељановски да ја прекине третата...
133189311

Груевски: Наместо спроведување на платформи од туѓи држави, нови инвестиции за сигурност

-Таа наша борба е нашето ветување за секој еден граѓанин. И Македонците, и Албанците, и Турците, Ромите, Власите, Србите, Бошњаците и сите останати, делат слични и исти потреби и се соочуваат со исти или...
133632719

Македонците од Торонто во недела на протест против тиранската платформа

“Македонската заедница од целиот свет е обединета и со еден глас ја отфрла Тиранската платформа и отфрла било какво странско мешање и интервенирање во суверенитетот на МАкедонија. Република Македонија...
krsto-mukoski

Мукоски до Заев: Излези пред јавноста и барем еднаш не лажи. Платформата си ја прифатил во целост

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Крсто Мукоски во процедурална забелешка од собраниската говорница му посочи на Зоран Заев еднаш да собере храброст и да излезе пред македонската јавност и да признае...
112256175

Милошоски: Претседателот на Собранието треба да ги отфрли и да ги осуди туѓите платформи

Вели дека во парламентарните демократии традиција е Претседателот на Собранието да доаѓа од победничката пратеничка група, повторувајќи дека победник на изборите беше ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата. -Претседателот...

Најчитани вести