сабота, 25 март 2017  |  Вести денес: 0

Tag Archives: Тиранска платформа

132706250

Земјоделците им се приклучија на штипјани кон барањата за отфрлање на Тиранската платформа

На протестите им се приклучија и штипските земјоделци кои излегоа со својата механизација. Земјоделецот и сточар од Штип Дејан Манасиќ порача да се зачува унитарноста на Македонија и да не се дозволи...
0-67

Заев убедува дека Македонија нема да се редефинира, партнерите го демантираат

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, откако се фати на орото со платформата на албанските партии, од петни жили се обдува да го „смири“ македокиот народ дека иако на јавноста и’ се добро познати сеператистичките...
za-nasl-3

Мијалковски до Хан: Нема да ја прифатиме Тиранската платформа исто како што вие не ја прифативте нашата средба

Господине Хан дали сето она што сакате да ни го наметнете кај нас дома важи и кај вас во ЕУ. Тука сме да ви порачаме дека овој народ нема да ја прифати Тиранската платформа, тоа е исто како да барате од...
115656846

ВМРО-ДПМНЕ: Криминогенотo раководство на СДСМ не собра храброст да се огради и да ја отфрли Тиранската Платформа

Во продолжение следува интегрален текст од соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. СДСМ и нивниот претседател аболицираниот Зоран Заев отидоа до таа крајност велејќи дека ќе дебатираат по прашања кои се од национален...
sobranie-2

Груевски: СДСМ ќе проба на сила да ја истурка платформата во парламентот

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никога Груевски во гостувањето во Дневникот на Канал 5 истакна дека СДСМ има јасен план кога ќе дојде Законот за двојазичност во Собранието. „Тие планираат да стават таканаречено...
vestminster-4-1-640x853

Македонската дијаспора ги обои „црвено-жолто“ европските и светските градови, силна поддршка за „За заедничка Македонија“

Македонската дијаспора изминативе денови силно застана зад граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА, која секојдневно протестира за зачувување на унитарноста на државата и отфрлање на тиранската...
VMRO DPMNE

ВМРО ДПМНЕ: СДСМ и Заев упорно ја носат Македонија кон бездна

СДСМ и Зоран Заев одат по тенок мраз и не се откажуваат од Тиранската Платформа и упорно со тоа ја носат Македонија кон работ на бездна, велат од ВМРО ДПМНЕ. Во продолжение интегрално ви го пренесуваме...
133613315

ММДЧП бара Стејт департментот да ја осуди Тиранската платформа

Меѓу барањата кои ММДЧП ги изложиле се и амбасадорот Џес Бејли веднаш да се отстрани од функцијата амбасадор на САД во Република Македонија, заменик-помошникот државен секретар Хојт Брајан Ји да го...
platforma-tirana2

Ова е Тиранската платформа

Редакцијата на Нетпрес успеа да дојде до оргинален примерок на т.н. Тиранска платформа. Документот е на англиски јазик и Нетпрес го објавува без превод, во оргинал. Нашите информации велат дека т.н. Тиранска...
133613279

Илиевски: Не се обидувајте со притисок врз нас и врз медиумите кои не ве поддржуваат во тиранската платформа

Постојано се обидуваат да не дефокусираат од тиранската платформа преку разни манипулации и преку медиумите кои ги поддржуваат потписниците на тиранската платформа. Пишуваат и известуваат на нечесен...
zekiri-zaev

Зекири потврдува: СДСМ ги прифати сите точки од платформата

СДСМ и Зоран Заев ги прифатиле сите барања од Тиранската платформа. Ова го потврдува пратеникот на СДСМ, Мухамед Зекири во дебата на телевизија 21 заедно со Изет Меџити од ДУИ и Арбен Таравари од Алијанса...
132396171

Европратеничката Петир со писмо до Хан: ЕУ да ја осуди тиранската платформа

Искусната пратеничка во Европскиот парламент и прв човек на „Групата на пријатели на Македонија во Европарламентот“, Маријана Петир, денеска испрати писмо до еврокомесарот за преговори за проширување...
milososki-640x348

Милошоски: Постојат два излези од кризата, едниот е нови избори, вториот е Заев да ја прифати понудата на ВМРО-ДПМНЕ за малцинска влада и да се откаже од платформата

Она што го гледаме е резултат на виткањето на кичмата на некои политичари во Македонија и давањето поголема сила на странски фактори отколку на домашните кога се работи за иднината и суверенитетот...
zaednicka-9-640x427

ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА: Изразуваме разочарување што Заев не се откажа од тиранската платформа

Неприфатливо е што лидерот на најголемата опозициска партија Зоран Заев и понатаму ја промовира платформата на Рама со која се бара воведување двојазичност на територијата на Република Македонија,...
платформа

Разнишана коалицијата на СДСМ – пукаат нејзините стаклени нозе

Партијата Демократска обнова на Македонија (ДОМ) застана против цврстите ставови на својот коалициски партнер СДСМ, во однос на т.н. „Тиранска платформа“. ДОМ, која е во коалиција со СДСМ и доби едно...

Најчитани вести