понеделник, 26 јуни 2017  |  Вести денес: 1

Tag Archives: трамп

© РИА Новости / Алексей Дружинин

Путин го фали Трамп, обинувањата дека Русија се вмешала во изборите во САД ги спореди со советски филм

Рускиот претседател Владимир Путин изјави во петокот дека неговиот американски колега по должност Доналд Трамп водел подобра претседателска кампања од Хилари Клинтон и дека американските разузнавачки...
tramp

Трамп во доверба рекол дека ќе го напушти договорот за климата

Американскиот претседател Доналд Трамп на свои доверливи луѓе, меѓу кои и директорот на Агенцијата за заштита на природната средина Скопт Пруит им рекол дека има намера да го напушти меѓународниот...
AP Photo/Ariana Cubillos

Мадуро му порача на Трамп „тргни ги своите валкани раце“ од Венецуела

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, му порача на својот американски колега по должност да престане да се меша во внатрешните работи на неговата земја, по новите санкции коишто САД ги воведоа...
trump

Нови моменти од истрагата за „руските врски“ на Трамп, Коми се согласи да сведочи на отвореното сослушување

Американскиот претседател Доналд Трамп во петокот беше повторно под притисокот за тоа дека негов виш советник е „лице од интерес“ во истрагата за наводните можни тајни договори со Русија во текот...
tramp lavrov

Путин подготвен да му ги даде на Сенатот на САД стенограмите од разговорите на Трамп и Лавров

Москва е подготвена да му ги даде на американскиот Сенат записите од разговорите водени меѓу нејзиниот минстер за надворешни работи Сергеј Лавров и американскиот претседател Доналд Трамп минатата...
tramp

Трамп и Ердоган ќе ја обноват воената соработка

Доналд Трамп денес го прими Реџет Таип Ердоган во Белата куќа. Двајцата имаат средба во четири очи околу темата околу која нивните ставови се разидуваат – курдските борци во Сирија. Американскиот претседател...
1493052646

Трамп не исклучува можност од „голем судир“ со Северна Кореја

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави во четвртокот дека е можен голем воен судир со Северна Кореја поради нејзината нуклеарна и ракетна програма, но порача дека ги преферира на решението...
tramp kabinet

Трамп го претстави планот за намалување на даноците

Американскиот претседател Доналд Трамп го предложи планот за намалување на даночните стапки за компаниите и на прекуморските профити вратени во САД, што беше поздравено од републиканците во Конгресот. Покрај...
afp-nr40h

Трамп порача дека е посветен на заштита на природата и строгата наука

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави во саботата дека е посветен на заштитата на природната околина и на „строгата наука“ во саботата додека учесниците на Маршот за наука ширум светот ја...
turcija referendum livce

Трамп му го честитал успешниот референдум на Ердоган

Американскиот претседател Доналд Трамп телефонски разговарал со својот турски колега по должност Реџеп Тајип Ердоган при што му ја честитал победата на референдумот за уставните реформи со коишто...
132593697

Трамп: Кина работи со САД за решавање на севернокорејскиот проблем

Според западни медиуми, со тоа Трамп веќе не го користи изразот за Кина „валутен манипулатор“. – Зошто да ја нарекувам Кина валутен манипулатор кога ти е работат со нас за севернокорејскиот проблем?...
133654028

Трамп: Тилерсон заврши добра работа во Москва

– Наскоро ќе разговарам со Тилерсон, мислам дека имаше многу супешни средби во Москва. Ќе видиме какви ќе бидат резултатите. Исто така, Трамп изјави деја односите меѓу Русија и САД се наоѓаат на најниско...
133414682

Трамп и Џипинг телефонски разговараа за севернокорејската нуклеарна програма

– Подготвени сме да одржуваме контакти со САД  за ова прашање, изјави Кси Џинпинг во разговорот со Трамп. Трамп вчера изјави дека е подготвен да го реши проблемот „и без Кина“, потсетуваат француските...
132805623

Трамп го потпиша протоколот за пристапување на Црна Гора во НАТО

Белата куќа се уште официјално го нема објавено соопштението за потпишување на протоколот. Американскиот Сенат го ратификуваше протоколот со огромно мнозинство гласови на сенаторите од двете партии...
115125055

Хериџит бара од Трамп бргу да ги исправи грешките на Обама во Македонија

Анализата на Херитиџ, која е водечката конзервативна фондација во САД, делумно е базирана на примерот на проектите на УСАИД во Македонија, со напомена дека постојано се доставуваат докази за слични...

Најчитани вести