петок, 28 јули 2017  |  Вести денес: 30

Tag Archives: турција

sebastijan kurc

Курц повторно предлага прекин преговорите за членство на Турција во ЕУ

Шефот на австриската дипломатија Себастијан Курц во интервју за германскиот весник Welt am sontag вели дека Брисел треба да заземе појасен став во однос на Турција, која се повеќе се дистанцира од Европската...
Tourists

МНР: Досега нема информации за настрадани македонски државјани во земјотресот во Грција и Турција

Во врска со земјотресот во кој се случи во Република Турција и Грција, Министерството за надворешни работи информира дека е во постојана комуникација со амбасадите на Република Македонија во Анкара...
1498874465

Силен земјотрес близу бреговите на Грција и Турција, најмалку две жртви и повеќе повредени (ФОТО и ВИДЕО)

Моќен земјотрес со магнитуда од 6,7 степени по Рухтер во петокот утрото ги погоди подрачјето близу главните туристички дестинации во Грција и во Турција на Егејското Море, при што досега се пријавени...
Турскиотпремиер Бинали Јилдирим

Ердоган ја престројува владата, заменети пет министри

Пет министри во турската влада се заменети во нејзиното престројување, кое во средата го објави премиерот Бинали Јилдирим по средбата со турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган. Досегашниот министер...
germanski vojnici

Шефот на НАТО разговараше со турскиот и германскиот министер поради спорот за посетата на воздухопловните сили

Генералниот секретар на НАТО разговарал претходно седмицава со турскиот и германскиот министер за надворешни работи и од нив барал да ги надминат меѓусебните разлики во ставовите во однос на посетата...
erdogan miting

Јункер ѝ порача на Турција дека нема прием во ЕУ без почитување на демократијата

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, побара од Турција во неделата да ги почитува демократските вредности доколку еден ден сака да влезе во Европската унија, денот по многу остриот...
s-400

Шефот на Пентагон изјави дека е суверено право на Турција да го купи рускиот систем С-400

Американскиот министер за одбрана, Џејмс Матис, изјави дека суверено право на Турција е нејзината одлука да набави противракетен систем од Русија, а не од сојузниците од НАТО. Шефот на Пентагон на брифингот...
turcija puc

Во Турција на годишнината од неуспешниот пуч отпуштени илјадници полицајци, службеници и професори

Во Турција во петокот, по повод годишнината од неуспешниот обид за воен преврат од минатата година, отпуштила повеќе од 7.000 полицајци, јавни службеници и професори, пренесуваат агенциите. Најновиот...
erdogan zname

Ердоган се дистанцираше од Парискиот договор поради ставовите на САД

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во саботата на крајот од самитот на Г-20 во Хамбург се дистанцираше од Парискиот договор за климата поради ставовите на Вашингтон,според кој САД излегуваат...
Nermin Teloska

Телоска: СДСМ сé уште не се извинува за навредите кон Турција и турскиот народ

Не се огласија со извинувања, ниту Владата, ниту заменик министеот Јани Макрадули од редовите на СДСМ, кој поддржува навреди упатени кон Турција и турскиот народ на социјалните мрежи, посочи во поетокот...
nermin t

Теловска: Макрадули јавно поддржува написи со кои се навредува Турција и турскиот народ

Јани Макрадули заменки министер од редовите на СДСМ на социјалните мрежи јавно поддржува написи со кои се навредува Турција и турскиот народ кој се наши пријатели. Турција е наш поддржувач во сите...
merkel-erdogan

АНАЛИЗА: Германија во страв од вашингтонско сценарио на Турција во Хамбург

На маргините на авторитетниот дискусиски форум во Берлин, дваесетте најголеми економии во светот се издигнати на прсти поради едно на прв поглед второстепено прашање. Владејачката голема коалиција...
Darwin1

Турција ја отфрла Дарвиновата теорија за еволуцијата

Турција ќе ја исфрли од образовните содржини во средните училишта Дарвиновата теорија за еволуцијата на видовите сметајќи ја за контроверзна и тешка за сфаќање, изјави висок функционер за прашања...
turska vojska

Турција го отфрла барањето да ја затвори воената база во Катар

Турција објави во петокот дека го одбила барањето на четирите арапски земји од Персискиот залив да ја затвори својата воена база во Катар, тврдејќи дека таа база е гаранција за безбедноста во регионот...
turcija eu znaminja

Европратениците бараат прекинување на преговорите со Турција поради уставните промени

Комисијата за надворешна политика на Европскиот парламент ги повикува земјите членки на Европската унија да ги суспендираат пристапните преговори со Турција доколку оваа држава ги спроведе уставните...

Најчитани вести