четврток, 1 декември 2016  |  Вести денес: 63

Tag Archives: турција

молотов

Молотов коктел фрлен врз турскиот Конзулат во Призрен

Основниот јавен обвинител на Призрен, Сул Хоџа го потврди инцидентот за елекртронското издание на весникот „Коха диторе“, додавајќи дека тој се случил во четири часот утрово. – Нападнат е објкетот...
турција

ЕП ќе гласа за замрзнување на преговорите за членство на Турција во ЕУ

Иако гласањето ќе привлече големо медиумско внимание, тоа нема да биде конечната одлука по прашањето за преговорите на Турција за пристапување кон ЕУ. Тоа е така бидејќи преговорите  за членство ги...
брисел

ЕУ поделена во однос на Турција

Во Турција отстранети, отпуштени или се приведени најмалку 110.000 луѓе меѓу кои војници, судии, учители, по неуспешниот обид за воен удар. Критичарите го обвинуваа претседателот Реџеп Таип Ердоган дека...
„газпром“

„Газпром“ годинава ќе издвои 540 милиони евра за „Турски поток“

– Соодветно на преразгледаната инвестициска програма на „Газпром“ за 2016 година, планирани се 38 милијарди рубљи за реализација на проектот, се посочува во меморандум на рускиот холдинг, Проектот...
жандармерија

Суспендирани 1.218 припадници на турската жандармерија

Во земјата досега се отпуштени или суспендирани од должност повеќе од 110.000 вработени во државниот сектор, судии, обвинители и војници. Тие се осомничени за поврзаност со мрежата на исламскиот проповедник...
турција

Турција и Русија разгледуваат како воено да соработуваат

Русија и Турција, која е членка на НАТО, поддржуваат различни страни во сирискиот конфликт, кои се меѓусебно спротивставени. Во последните месеци двете држави ги нормализираа односите, кои беа драстично...
делегација

Македонска делегација во посета на Турција

Посетата која се реализира од 24 до 28 октомври, како што соопшти Академијата, е дел од активностите содржани во Договорот за соработка кој го потпишаа првите луѓе на двете Академии, со цел интегриран...
ѓулен

Турција: Односите со САД ќе се влошат ако не го предадат Ѓулен

Боздаг говореше пред новинарите еден ден откако се сретна со американскиот министер за правда Лорета Линч. Тој изјави дека Ѓулен, кој живее во Пенсилванија е терорист. – Она што претставува Осама...
турција

Денот на обидот за преврат прогласен за официјален празник во Турција

Во исто време, во спомен на жртвите на обидот за преврат градот Казан во округот Анкара ќе биде применуван Кахраманказан. Зборот „кахраман“ на турски јазик значи „херој“. Датумот 15 јули е прогласен...
бугарија

Турски власти спречија обид на 50 мигранти за илегален влез во Бугарија

Според поициски извори, 44-ца од приведените мигранти потекнуваат од Авганистан, четворица од Ирак и двајца од Пакистан. Поглемиот дел од мигрантите биле приведени во селото Јешилџе, а остантите во Авџилар. Приведените...
експлозија

Најмалку десетина повредени во експлозијата во Турција

Според телевизијата НТВ бројот на повредени луѓе е од 10 до 15. Експлозијата била слушната и во центарот на Анталија, а ги искршила прозорците на Трговско-индустриската комора и оштетила шест до седум...
напади

Турција со над 20 воздушни напади на курдски цели во Алепо

Цел на нападите биле селата Ел Хасија, Ум ел Кура и Ум Хосе, кои Сириските демократски сили ги освоиле од ИД, соопшти Сирискиот центар за мониторинг на човековите права, со седиште во Лондон. Турската...
противракетна

Србија и Турција разговарале за заеднички систем за противракетна одбрана

Калин истакна дека прашањето за формирање на систем за противракетна одбрана со голем дострел било тема на преговорите и претходно, кога станувало збор за набавка на компоненти од Кина, а Анкара била...
турција

Турција со нова донација за поплавените во Скопје

Како што информира Амбасадата на Република Турција, повеќе турски институции веќе испратија и продолжува испраќањето на хуманитарна помош. На врачувањето на донацијата, во просториите на СИНТЕК...
112255896

Во Турција највени нови апсења

Како што јави турската телевизија НТВ, досега се уапсени 30 од лицата по кои се издадени налози. Турските власти соопштија дека сите 215 полицајци се осомничени за користење на апликацијата за паметни...

Најчитани вести