понеделник, 24 април 2017  |  Вести денес: 47

Tag Archives: ТВ Нова

133637459

ТВ НОВА и вработените во фирмите на Сеад Кочан продолжуваат со протести пред СЈО

На оваа тема од пред СЈО денеска се обрати Зекир Рамчиловиќ, претставник од бошњачка заедница, кој порача, СЈО да не ја злоупотребува функцијата која што треба да ја врши и да сопре со политички мотивираниот...
112256175

Мирен протест пред СЈО за поддршка на ТВ Нова

– Приватните медиуми, како што е ТВ Нова, според моето мислење и според високите меѓународни стандарди коишто сакаме да ги реплицираме тука, од држави на коишто сакаме да се угледаме, би требало да бидат...
kjazimovski

Абдула Ќазимоски не е повеќе со Зијадин Села

Во вестите на ТВ НОВА тој ги образложи причините зошто ја напушти партијата на Села. „Моето напуштање како независен кој ќе треба да работи во Советот, е затоа што гледав некои неправилности и нерегуларности...
115656846

Телевизија Нова бара средба со Хан

Телевизија Нова деновиве се соочува со незаконски притисок од страна на СЈО кој не може да се протолкува никако поинаку освен како обид за цензура и обид за замолкнување на слободните медиуми. Уредничкиот...
133243048

ТВ Нова секој ден ќе одржува едночасовен протест

Протестите ќе се одржуваат како реакција на барањето на СЈО за притвор на сопственикот на телевизијата Сеад Кочан со што, како што велат од телевизијата, неосновано се врши притисок за замолчување...
mijalkovski

Мијалковски: Правата на малцинствата во Македонија се задоволени

Правата на малцинствата се задоволени, онаму каде има над 20 проценти Албанците имаат двојазичност. Сметам дека со воведување на двојазичност на целата територија ќе навлеземе директно во едно црно...
50000Tatjana-Karakamiseva-0-316x237

Каракамишева: ТВ Нова емитува тоа што Заев не сака да види

Единствениот грев на ТВ Нова и на нејзиниот сопственик е тоа што не се на страната на Заев. Единствениот грев на оваа телевизија е што со својата професионалност и објективност во извршувањето на новинарските...
tv-nova

Апел од ТВ Нова: СЈО сака да нѐ замолкне, потребна ни е солидарност и поддршка

-Целта на поведената истрага и неоснованото барање за притвор против сопственикот на ТВ Нова е обид за финансиска блокада на медиумот преку која би се влијаело на нашата работа и би се обиделе да нѐ...
gradimir

Независен синдикат на новинари: Да не се замолчува слободната новинарска мисла

-Последниот судски процес кој се води против сопственикот на ТВ Нова Сеад Кочан, се сфаќа како директен атак, односно опасност за опстојувањето на медиумот, за работните места и егзистеницијата на новинарите,...
karakamisevaaa-640x287

Климовски: Мерката притвор за Сеад Кочан е хајка со цел ТВ НОВА финансиски да атрофира

Тој истакна дека Заев навестил вакви расчистувања кон медиуми кои известуваат на начин кој не му се допаѓа, и затоа ја пратија Катица Јанева со нејзиното, како што го нарече,  противуставно СЈО. „Се...
jovanovski

Јовановски: Над 100 илјади протестираат низ цела Македонија, главната причина е јазикот

Ако СДСМ вели дека за народот го прават ова, па нека излезат на улица и да поразговараат со граѓаните, изјави Крсте Јовановски во „Отвореното студио“ на ТВ Нова. -Веќе гледам над 100 000 луѓе на улиците...
„Аргументи“

Оливер Спасовски му забрани на Д-р Златко Николовски да гостува во ТВ Нова

Водителот и уредник на „Аргументи“, Љубиша Николовски почувствува потреба да ја сподели со јавноста нетранспарентноста на Министерството за внатрешни работи. Чувствувам потреба на гледачите да...
olivervsoliver-640x394

Вечерва соочување на Спасовски и Андонов на ТВ Нова

Техничкиот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски и дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Оливер Андонов, вечерва ќе се соочат во „Аргументи“ со Љубиша Николовски во 20.30 часот. Спасовски...
tv-nova-dron

ТВ НОВА поставува нови стандарди во телевизиското новинарство – вклучување во живо со дрон

ТВ НОВА поставува нови стандарди во телевизиското новинарство. По примерот на најмодерните светски телевизиски мрежи, македонската телевизија НОВА нуди нов пристап и можност за пософистицирано и...
Модерна графичка презентација конечно и на македонските телевизии

Модерна графичка презентација конечно и на македонските телевизии (ВИДЕО)

По примерот на најмодерните спортски телевизиски мрежи, македонската телевизија НОВА денеска преку модерна графичка презентација го најави дербито на вечерта од фудбалската Лига на шампиони помеѓу...

Најчитани вести