петок, 28 јули 2017  |  Вести денес: 0

Tag Archives: улици

133189311

Врие од народ на улиците по обидот на СДСМ насилно да го преземе претседавачкото место во Собранието

Учесниците на маршот ја минаа вообичаената маршрута, од Владата до Собранието на РМ. – И официјално денешниот обид на шверцерски начин да се избере претседател на Собранието не им успеа. Не им успеа...
струја

Утре без струја неколку улици во Скопје

Станува збор за следните улици и временски периоди:од 06:15 до 07:30 часот, корисниците од селата: Ајватовци, Бунарџик и Кадино.  (општина Илинден) од 06:30 до 08:30 часот, корисниците од објектите од комплексот...
струја

Три скопски улици утре без струја

Како што информира Регионалниот центар за управување со кризи на град Скопје, причина за прекинот во снабдувањето со електрична енергија е изведувањето планирани технички зафати во електро-мрежата...
тротоарите

ФОТО: Се чистат тротоарите низ скопските градски улици

Екипите на зимската служба на Град Скопје интензивно работат на терен на расчистување на на снегот од тротоарите на градските улици и булевари. ЈП „Комунална хигиена“  со 80 работници  на терен го...
сол

Фрлени 113 тони сол на градските улици и булевари

Екипите на зимската служба со возилата со ринење интервенираа низ градските сообраќајници и на критичните точки односно на сите мостови, клучки, надвозници, подвозници и високите зони кон Водно, Пржино,...
аеродром

Продолжува расчистувањето на улиците од снег и мраз во општина Аеродром

Службите се на терен и фрлаат сол на улиците, паркинг – улиците и патеките кои се под надлежност на Општината.Улиците континуирано се расчистуваат со две возила за зимско одржување улици што Општина...
улици

Ќе се градат две нови улици во Аеродром

Станува збор за изградба на нова фекална и атмосферска канализација, асфалтирање и соодветно јавно осветлување на двете улици со цел да се овозможи пристап до новоизградените објекти и да се реши инфраструктурната...
133278798

Ќе се реконструираат три улици во Лисиче

Имено, станува збор за улиците „Ѓуро Малешевац“ со должина од 200 метри, „Зборски“ чија должина изнесува 110 метри и улицата „Дете Татуличе“ која е долга 170 метри. Реконструкцијата ќе опфати асфалтирање...
nokjno-obelezuvanje

За да нема гужва: Ноќно обележување на градските улици

Продолжува акцијата за ноќно обележување на хоризонталната сигнализација на улиците и булеварите во главниот град. Како што информираат од Град Скопје, екипите на ЈП „Улици и патишта“ ја продолжуваат...
Се реконструираат 15 улици во Ѓорче Петров

ФОТО: Се реконструираат 15 улици во Ѓорче Петров

До крајот на оваа година петнаесет улици во општина Ѓорче Петров ќе се реконструираат во рамки на големиот капитален инфраструктурен проект. Се реконструираат 15 улици во Ѓорче Петров На отпочнувањето...
До крајот на летото асфалт за уште девет улици во Штип

До крајот на летото асфалт за уште девет улици во Штип

Општина Штип продолжува со несмален интензитет во инфраструктурно-патно обновување на градот. Во општината во тек се тендерски постапки за обнова, реконструкција и асфалтирање на уште девет сообраќајници....
Се рекуструираат улици во Гази Баба

Се рекуструираат улици во Гази Баба

Општина Гази Баба почна со реконструкција на улици со посипување на тампонски материјал. Градежните активности стартуваа во село Стајковци, каде што ќе се реконструираат улици во должина од околу...
ulici_jargulica_1

Радовиш инвестира во инфраструктурата во руралните средини – нови улици во село Јаргулица

Се градат нови, се обновуваат стари улици. Градежната оператива е на терен. Оваа 2015-та година во општина Радовиш дефинитивно ќе биде одбележана како година на инвестиции во инфраструктурата.Водени...
genova

Ѓенова e поплавена, едно лице настрада

Во поплавите кои синоќа ја погодија Ѓенова, кога по силното невреме се излеаја три реки, едно лице загина. Денеска улиците на градот се поплавени и градот е блокиран, пренесуваат италијанските медиуми. Низ...
2009-street-cleaning

Aлкохоличари и нарко зависници ќе чистат улици за пиво и цигари

Нарко зависници и алкохоличариво германскиот град Есен ќе работат како чистачи на улици во замена за пиво, цигари и пари. Акцијата ќе ја раководат социјални работници и ќе се спроведе во централниот...

Најчитани вести