сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 11

Tag Archives: Венецуела

venecuela referendum

Венецуелската опозиција тврди дека во текот на нејзиниот референдум има убиени

Провладините вооружени групи познати како „колективос“ кои сакаат да го спречат гласањето в предградие на венецуелската престолнина Каракас наводно убиле две лица а раниле уште пет, во текот на неформалниот...
© AP Photos/Fernando Llano

Провладини приврзаници упаднаа во парламентот на Венецуела повредувајќи десетина пратеници

Неколку десетици приврзаници на владата на Венецуела упаднаа во зградата на Националното собрание во кое мнозинство има опозицијата и повредија десетина пратеници и новинари, пренесуваат агенциите...
© AFP 2017 / Luis Robayo

Четворица загинати во продолжените протести во Венецуела

Четири лица ги загубиле животите на протестите во венецуелската сојузна држава Лара во саботата, соопштија локални функционери. Претходно пратеникот во националниот парламент на Венецуела, Луис Флоридо,...
AP Photo/Ariana Cubillos

Мадуро му порача на Трамп „тргни ги своите валкани раце“ од Венецуела

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, му порача на својот американски колега по должност да престане да се меша во внатрешните работи на неговата земја, по новите санкции коишто САД ги воведоа...
Venecuela

Судири во Венецуела, претседателот ја распоредува војската

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро започна со распоредувањето на 2.600 војници во Тачира, една од 23-те венецуелски сојузни држави, по грабежите и нападите во периодот на речиси двомесечниот бран...
(EPA/MIGUEL GUTIERREZ)

Продолжуваат протестите во Венецуела по 38-та жртва

Околу илјада противници на социјалистичкиот претседател Николас Мадуро, облечени во црнина со цвеќе и знамето на Венецуела, ѝ одадоа почест во четвртокот на 38-та жртва од протестите кои ја потресуваат...
(© AFP 2017 / Juan Barreto)

Демонстрантите во Венецуела го урнаа споменикот на претседателот Уго Чавез (ВИДЕО)

Во масовните протести против актуелниот претседател на Венецуела, Николас Мадуро, демонстрантите го запалиле и урнале споменикот на неговиот харизматичен претходник Уго Чавез кој истапи од армијата...
venecuela protesti

Убиен лидерот на студентите во Венецуела

Непознати лица го убиле ноќта кон петокот на Технолошкиот факултет во сојузната држава Ансоатеги, го убиле претседателот на националната студентска организација на Венецуела, Хуан Лопез. Засега нема...
venez1

Венецуелската опозиција ги блокираше улиците протестирајќи против „уставното собрание“

Венецуелската десничарска опозиција ги блокираше во вторникот улиците на главниот град Каракас, протестирајќи против одлуката на левичарскиот претседател Николас Мадуро за формирање ткн „уставно...
132573197

Претседателот на Венецуела бара помош од ОН

Во Венецуела има трицифрена инфлација, а повеќето лекарства од антибиотиците до оние за хемотерапија се недостапни за повеќето граѓани. Мадуро не конкретизира каков вид помош бара, но посочи дека ОН...
putin

ВИДЕО: Венецуела воспостави награда за мир, прв добитник Путин

Претседателот на Венецуела, Никола Мадуро објави дека е востановена награда за мир во чест на покојниот лидер на оваа држава Хуго Чавес, а првиот добитник е рускиот претседател Владимир Путин. „Одлучив...
venecuela

Напаѓачи во Венецуела ликвидираа 11 луѓе меѓу кои тројца тинејџери

Напаѓачите им наредиле на жртвите да излезат од своите домови и веднаш ги ликвидирале. Побегнале од местото на злосторството со автомобили и моторцикли. Невладини организации наведуваат дека степенот...
Поради кризата работниците во Венецуела ќе работат два дена во неделата

Поради кризата работниците во Венецуела ќе работат два дена во неделата

Работниците во Венецуела во наредните две недели ќе работат само два дена – понеделник и вторник со цел дополнително да се заштеди на потрошувачката на струја, најави тамошниот претседател Николас...
Селекторот на Венецуела "полуде" за време на мечот против Канада, судијата го "замолкна"

Селекторот на Венецуела буквално “замолкнат” од судијата

Кошаркарската селекција на Венецуела приреди огромно изненадување кога ја победи репрезентацијата на Канада во полуфиналето на ФИБА Америкас и со тоа обезбеди пласман на Олимписките игри, а кулминација...
maduro

Мадуро се согласи на состанок со делегацијата на опозицијата

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, се согласи да се сретне со делегацијата на опозицијата, по најновиот ангажман на амбасадорот на Јужна Америка. Единствен проблем е тоа што само мал број од...

Најчитани вести