четврток, 17 август 2017  |  Вести денес: 19

Tag Archives: винарии

vino-na-stikli

„Вино на штикли“ во Форца

Како дел од негувањето и ширењето на винската култура во земјава винскиот бар и ресторан „Форца“ во соработка со иницијативен одбор составен од дами љубители на вино, на 30 јуни (петок) од 19 часот организира...
132324935

Македонски винарии на Меѓународниот саем во Дизелдорф

Како што соопшти Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) кое го поддржа учеството, при претставувањето на македонските вина посебен акцент е ставен на сортата Вранец. Виното...
Во Демир Капија ќе се градат две нови винарии

Во Демир Капија ќе се градат две нови винарии

Две нови винарии ќе се градат во Демир Капија, најави денеска градоначалникот на Демир Капија, Трајче Димитриев.Тие, како што појасни Димитриев во изјава за МИА, ќе се градат на потегот меѓу двете постоечки...
Vino

Македонските винарии го освојуваат светот

Македонска делегација од 9 винарии денес имаат прилика да одржат бизнис средби со увозни компании, компании од ХОРЕКА канал, како и  новинари од Холандија. Ова е шестиот промотивен настан на македонско...
Cooking-with-Wine-How-to-cook-with-wine

Просечен Македонец годишно пие околу два литра вино и еден литар ракија

Македонското поднебје е надалеку познато по вкусното вино и автентичната ракија, а посебно значење добива денеска по повод големиот празник Свети Трифун. Македонската статистика покажува дека во...

Најчитани вести