сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 10

Tag Archives: вмро дпмне

Pratenici na VMRO-DPMNE

Пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ: На површина излезе лажната грижа на СДСМ за граѓаните

На вчерашната седница на Комисијата за финансирање и Буџет, пратениците на СДСМ ги одбија своите амандмани кои ги предлагаа пред само години или две, а со кои лажно се претставуваа пред граѓаните дека...
vmro-dpmne zgrada

ВМРО-ДПМНЕ: Тевдовски претставува елементарна непогода за македонската економија

Министерот за финансии Драган Тевдовски со своето незнаење и конфузност претставува елементарна непогода и ризик за економијата на земјата, продолжувајќи бесрамно да ги задолжува граѓаните на Република...
vmro-dpmne-strumica

ВМРО-ДПМНЕ Струмица: Власта нема капацитет да ги решава ниту локалните ниту националните проблеми

Сакаме да потсетиме на уште едно лажно ветување на СДСМ и поранешниот градоначалник, а денешен премиер Зоран Заев. На локацијата на која се наоѓаме Локалната самоуправа на Струмица предводена од СДСМ...
Stamenkovska

Стаменковска: Заев од Буџетот ќе го финансира партизирањето на државата

Стотици милиони денари од Буџетот секоја година наместо да се трошат за нови училишта, болници и спортски игралишта, ќе се трошат за партиските вработувања на Зоран Заев, и сѐ побрутално го спроведува...
Micevski-640x348

Мицевски: СДСМ го крати буџетот за земјоделците за да финансира замајување на јавноста

Лицемерието на СДСМ на свој грб најмногу го почувствуваа земјоделците. Тие секојдневно се соочуваат со проблемите за кои новата влада нема абер да ги решава. Дополнително тие со ребалансот на буџетот...
selo-godivje

Пратеници на ВМРО-ДПМНЕ: Недозволиво е да се гради депонија во еколошки најчистата средина во Македонија

Следејќи ги состојбите и воочувајќи го оправданиот револт на граѓаните од Општина Дебрца во врска со намерата за изградба на регионална депонија во реонот на селото Годивје, повикуваме на разум и изнаоѓање...
darko kostovski

Костовски: СЈО со сите обвиненија и истраги докажа дека се работи за политички нарачки и конструкции кои немаат врска со Уставот и законот

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) е политичко обвинителство, управувано од страна на СДСМ, и со сите обвиненија што ги покрена и истраги што ги спроведе, докажа дека сранува збор за политички нарачки...
sud-1-640x360

Груевски: Планирам да победам на следните избори и повторно ВМРО-ДПМНЕ да се врати на власт, а не да бегам од земјата

Продолжи во петокот политичкиот театар и политичкиот прогон од страна на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), изјави пред Судот лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. „Јас тука се пријавив да одговорам...
ilioski-640x427

Илиоски: Неприфаќањето на петте забелешки за договорот со Бугарија е опасна игра за македонскиот народ

Зоран Заев на почетокот кажа дека за овој договор постои можност за поправање и договарање, а министерката за надворешни работи на Бугарија излегува и кажува дека овој договор е заклучен и затоа бараме...
vmro-dpmne-5

ВМРО-ДПМНЕ: Дополнителните 150 милиони долг да не завршат во партиски вработувања на СДСМ

Граѓаните очекуваат дополнителните 150 милиони евра долг да не завршат во партиски вработувања, набавки на октоподи, морски плодови и аранжирање на цвеќиња, туку да се исполнат ветувањата за минимална...
orce-gjorgjievski-3

ВМРО-ДПМНЕ: Скандалозно е Судот да потклекнува под партиско-политичките притисоци власта и нејзините филијали

Судот мора да работи по словото на законот и никако поинаку. Недозволиво е да потклекнува под партиско политичките притисоци на СДСМ и нивната испостава Специјалното јавно обвинителсвто (СЈО). Впрочем...
kostadinovski-640x379

Костадиновски: СДСМ уште еднаш покажа дека не се грижи за земјоделците и дека нема намера да ги решава нивните проблеми

Лицемерниот и понижувачки однос на СДС кон земјоделците продолжува. Изминативе речиси 2 месеци СДС уште еднаш покажа дека не се грижи за земјоделците и дека нема намера да ги решава проблемите во земјоделието,...
sonja gelova stojanova

ВМРО-ДПМНЕ: Владата на СДСМ само по основ на аукции за ДХВ се задолжи 70 милиони евра

Досега Владата на СДСМ само по основ на аукциите со државни хартии од вредност (ДХВ) се задолжи 70-ина милиони евра, а министерството за финансии во штурото соопштение вели дека новиот долг ќе го користи...
jaulevski

Јаулески: СДСМ скрати 213 милиони денари наменети за универзитетите и факултетите, а ветуваше подобри услови во високото образование

Политиката на СДС е лицемерна. Лицемерието на СДС највеќе на свој грб ќе го почувствуваат студентите. СДС скрати цели 213 милиони денари наменети за универзитетите и факултетите низ државата, а ветуваше...
darko kostovski pred sjo

Костовски: СЈО е инструмент на СДСМ и неговите медиуми за лажно оцрнување на ВМРО-ДПМНЕ

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) е најобичен инструмент во рацете на СДСМ за врешење притисок врз ВМРО-ДПМНЕ и целта на постоењето на ова обвинителство е само кеирање материјали за оцрнување...

Најчитани вести