четврток, 24 август 2017  |  Вести денес: 10

Tag Archives: заболени

штип

Се намалува бројот на заболени од грип во Штип

Втората недела од Новата година имаме намалување за половина во однос на првата недела, односно 239 случаи со 590 во првата недела од новата година, вели Грков. Портпаролот на штипската Клиничка болница...
грип

ИЈЗ: Починаа две деца заболени од грип

Во извештајот се наведува дека станува збор за деца на возраст од 3 и 4 години од Кичево и Гостивар, кои биле хоспитализирани на Клиниката за детски болести – Скопје на Одделот за интензивна нега. Во...
гевгелија

Во Центарот за јавно здравје-Гевгелија регистирани 228 болни од грип

Епидемиологот Сашко Олумчев изјави дека според овој податок, Гевгелија е меѓу општините со најмалку заболени од грип и покрај тоа што од почетокот на годинава до денеска нивниот број е двојно зголемен...

Грипот зема замав, болни се повеќе од 1.200 луѓе

Вкупно 1.243 лица досега се разболеа од грип. Само за една недела, од 5 до 11 овој месец се регистрирани 273 новозаболени, соопштија од Институтот за јавно здравје,од кои најмногу болни, вкупно 372 има во Куманово. „Бројот...

Минатата недела нови 29 заболени од грип

  Од 05 до 11 мај пријавени се 29 лица заболени од грип, што е намалувaње од 56,7 отсто во однос на минатата недела, а зголемување од 3,6 отсто во споредба со бројот на заболени истиот период  минатата сезона. Во...

Расте бројот на лица заболени од грип

Расте бројот на лица заболени од грип, па во текот на петтата недела од оваа година, покажуваат податоците на Институтот за јавно здравје. Во овој период се евидентирани 2.350 нови случаи на заболени од...

И Македонци меѓу заболените на брод во САД

На туристичкиот брод на компанијата „Ројал Карибиен“, каде што заболеа приближно 700 патници и членови на екипажот, имало и Македонци, Срби, Црногорци, Хрвати и Босанци, пишува telegraf.mk. Според информациите...

Во јануари 2.090 болни од грип

Во првиот месец од новата година од грип се заболеле 2.090 лица, а во оваа сезона се регистрирани два смртни случаи. Од Институтот за јавнос здравје  соопштија дека во текот на четврата недела од 2014 година...

Се очекува бројот на заболени од грип да расте

Во периодот од 13 до 19 јануари, бројот на заболени од грип е 1.385. Во споредба со истиот период минатата година (1.759 заболени), постои зголемување на вкупниот број на пријавени случаи за 89,2%, а во однос на...

Најчитани вести