вторник, 29 ноември 2016  |  Вести денес: 64

Tag Archives: забрана

ѓавато

Укината забраната за камиони на „Ѓавато“

Се уште важат забраните за сообраќај на камиони на патните правци Гостивар-Маврово-Дебар и  Гостивар-Стража-Кичево. Според Диспечерскиот центар, сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни...
133365578

И свадбите замолкнаa пред ЗАМП?!

Забраната за јавно емитување и реемитување на македонска и српска музика во македонскиот медиумски етер поттикна многу дилеми околу исправноста и оправданоста на цензорската одлука на ЗАМП. За дел...
Забрана за палење оган во шума

Забрана за палење оган во шума

Поради високите температури од денеска е воведена забрана за палење оган во шума и шумските појаси во земјава. Исто така ограничено е и движењето на лица во шумите, како превентивна мерка за заштита...
svleciste

Свлечиште пред Кратово, забрана за движење на товарни возила

На регионалниот пат Пробиштип – Кратово поради појава на свлечиште, на влез во Кратово, има забрана за движење на автобуси и товарни моторни возила со тежина над 7,5 тони. И на патниот правец Р2433 Радовиш...
crucifix_2323570b

Немуслиманите во Малезија не смеат да го користат зборот Алах

Највисокиот суд во Малезија денеска ја поддржа одлуката на Владата со која на немуслиманите им се забранува да го користат зборот Алах за Бог, отфрлајќи ја жалбата на Римокатоличката црква дека со...
Porn-Keyboard

Јапонија конечно го забрани поседувањето детска порнографија

Јапонија конечно го забрани поседувањето на детската порнографија. Горниот дом на јапонскиот Парламент денеска изгласа закон, со кој се забранува поседување на недолични фотографии и снимки со деца...
kamioni

Од денеска забрана за движење на камиони во Скопје

Од денеска стартува времен режим на сообраќај по улиците на Скопје, со кој ќе биде забрането движењето на товарни моторни возила. Забраната ќе важи од 10 до 20 часот секој ден сè до 1 септември годинава. Оваа...
vozilo

Се уште важи забраната за движење на тешки товарни возила на Пробиштип-Кратово

Забрана за движење на тешки товарни возила (над 7,5 тони) има на регионалниот пат Пробиштип – Кратово поради појава на свлечиште, на влез во Кратово, воведена е забрана за движење на автобуси и товарни...
obrenovac

Забранет влез во Обреновац, полицијата поставила пункт

Влезот во Обреновац од утринава е забранет за сите, освен за стручни екипин кои треба да извршат санација на теренот. Новинарските екипи се запрени на полицискиот пункт кај Мислоѓина и чекаат да им...
trafficjam

Продолжува забраната за товарни возила и автобуси на патниот правец Кратово-Пробиштип

На патниот правец Радовиш – Конче (Р-2433), на 11-тиот километар, има свлечиште, поради што сообраќајот се одвива по една коловозна лента, за што е поставена соодветна сообраќајна сигнализација. На овој...
jutjub.jpg

Останува во сила забраната за „Јутјуб“ во Турција

Забраната за пристап до „Јутјуб“ ќе остане во сила, поради тоа што спорните снимки се уште не се повлечени од сајтот,  информираат од Советот за информатички технологии и информации на Турција. Основен...
protesti grcija

Грција ги забрани уличните протести пред состанокот на министри на ЕУ во Атина

Грчката полицијата ги забрани сите протести во центарот на Атина пред почетокот на дводневниот состанок на министрите за финансии на Европската унија. Забраната се однесува на повеќе централни делови...
kitovi

Еколошката организација „Си шеферд“ спаси 750 китови

Еколошката организација „Си шеферд“ соопшти дека спаси 750 китови од јапонски китоловци во текот на својата годишна кампања против лов на китови. Бродовите на организацијата „Бо Паркер“ и „Стив Ирвин“...
visa-mastercard

„Виза“ и „Мастеркард“ повеќе не можат да се користат во руските банки

Американските компании за банкарски картички „Виза“ и „Мастеркард“ престанаа да ги опслужуват клиентите на неколку руски банки, откако САД воведоа нови санкции против Русија, пренесе „АФП“. Во...
file

Филе загрижен поради забраната на „Твитер“ во Турција

Европскиот комесар за проширување и европска политика, Штефан Филе изјавилдека е сериозно загрижена поради оневозможување на на социјалната мрежа „Твитер“, на територијата на Турција, пренесоа „Газета.ру“....

Најчитани вести