понеделник, 21 август 2017  |  Вести денес: 29

Tag Archives: задолжување

vmro-dpmne-1

ВМРО-ДПМНЕ: Цели 177 милиони евра недостасуваат од девизните резерви за два месеца

Министерот за „задолжување“ Драган Тевдовски за нешто повеќе од два месеца ја задолжи Република Македонија и граѓаните за стотици милиони евра, пари од девизните резерви и парите од аукциите по основ...
vmro-dpmne-tablo-

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ да каже каде завршуваат парите на граѓаните

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска преку пишано соопштение го обвини СДСМ дека откако се на власт исчезнуваат парите на граѓаните и побара одговор каде завршуваат. – Владата на СДС за неполни три месеци...
vmro-1

ВМРО-ДПМНЕ: За неполни три месеции испариле стотици милиони евра народни пари без објаснување,

-Министерот за задолжување само од распишување на аукции на државни хартии од вредност успеа да ја задолжи државата во вредност од неверојатни 145 милиони евра. Според НБРМ девизните резерви на Република...
tevdovski-640x371

ВМРО-ДПМНЕ:Тевдовски досега има издадено државни хартии во вредност од 145 милиони евра- каде отидоа парите на граѓаните?

-Парите на граѓаните испаруваат и исчезнуваат секој ден. Волшебниците на СДС за неполни 3 месеци стопија цели стотици милиони евра пари на граѓаните од девизните резерви и задолжувања по основ на издадени...
Zoran Ilioski zadolzuvanje

Илиоски: СДСМ го интересира единствено згрижувањето на партиските послушници на трошок на граѓаните

СДСМ не сака професионална и компетентна администрација во којашто ќе просперираат спосбните, оваа е против европска, ефикасна администрација во служба на граѓаните, изјави Зоран Илиоски од ВМРО-ДПМНЕ. „СДС...
Delev finansii

Делев: Владата безмилосно ја турка земјата во долгови

Владата предводена од СДСМ безмилосно ја турка државата во долгови, премеирот Зоран Заев и министерот за финансии Драган Тевдовски единственото што го спроведуваат е исплатата на партиските долгови...
delev ministerstvo za finansii

Делев: СДСМ упорно продолжува со задолжување на Македонија, за три месеца издадени државни хартии со вредност од 145 милиони евра

Неспособниот „министер за задолжување“ упорно продолжува со задолжувањето на Република Македонија. Владата на СДС и Тевдовски денес се задолжија за нови неверојатни 2.70 милијарди денари односно...
vvcedws

Министерството за финансии ја задолжи Македонија за 43,93 милиони евра

Министерството за финансии на аукцијата во вторникот издаде државни хартии од вредност во износ од 2,701 милијарди денари или 43,93 милиони евра. „Станува збор за 12-месечни државни записи во износ од 1,741...
hristoijan delev zadolzuvanje

Делев: Расипничката влада на СДСМ утре ќе ја задолжи државата и граѓаните за нови 44,7 милиони евра

Неодговорниот и некомпетентен министер за задолжување на СДС Драган Тевдовски распиша нова аукција на државни хартии од вредност. СДС продолжува со расипничкото однесување со парите на граѓаните...
vvcedws

Ново задолжување за дополнителни 44,6 милиони евра на домашниот пазар

Иако министерот за финансии Драган Тевдовски најави дека ќе ја намали фреквенцијата на одржување на аукции на државни хартии од вредност, за во вторник е закажана нова аукција со која државата планира...
sdsm-2

СДСМ: Преку одговорното управување со парите на граѓаните, Владата ги намалува долговите што ги направи ВМРО-ДПМНЕ

Не постои поголемо и поштетно задолжување од она што ВМРО-ДПМНЕ им го правеше на граѓаните во изминатите 11 години кога парите од скапите, неконтролирани и тајни задолжувања се трошеа на луксуз, лажен...
vmro-dpmne-zgrada

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните започнаа да ја чувствуваат катастрофалната економија на СДСМ на својот грб

Недомаќинската влада на СДСМ успеа за неполни два месеца да ги задолжи граѓаните за 70-ина милиони евра и граѓаните на Република Македонија секој ден се задолжуваат за 1,7 милиони евра само по основ на...
Zae vlada

Заев очекува долг на државата до 700 милиони евра

Премиерот Зоран Заев изјави во средата дека не очекува долгот на државата кон стопанството не очекува да надмине 700 милиони евра. Премиерот Зоран Заев денеска соопшти дека долгот на државата кон стопанството...
aneta dimovska budjet

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ својата неспособност и неодговорност ќе ја покриваат со нови долгови за непродуктивни расходи

Владата на Зоран Заев која од позиција на опозиција аукциите на државни хартии од вредност ги сметаше за криминал, денес го искористи истиот начин да ја задолжи државата за дополнителни 10,6 милиони...
evra kupce

Владата ја задолжи државата со 10,6 милиони евра

Министерството за финансии на денешната аукција издаде државни хартии во вредност од 652 милиони денари или 10,6 милиони евра. Сегашните камати за државни хартии од вредност, се движат од 1,45 отсто до 3,8...

Најчитани вести