среда, 26 јули 2017  |  Вести денес: 46

Tag Archives: загреб

zagrev-plemen

Загреб во пламен: Над 50 пожарникари се борат со огнената стихија (ФОТО)

Во погонот на фирмата за собирање и преработка на индустриски отпад Ц.И.О.С., во загребската населба Јанкомир, вечерва околу 20:30 часот избил пожар, јавува 24сата.хр. Со огнената стихија во моментов се борат...
133613315

Мешков Брест победи во Загреб и обезбеди „фајнл – фор“ во СЕХА лигата

Мешков со овој триумф го мина Загреб на табелата и со тоа обезбеди полуфинале против шампионот во оваа лига унгарски Веспрем. Во второто полуфинале ќе играат македонскиот првак Вардар и хравтскиот...
дуна

Исклучително признание за Дуна на RSVP Фестивалот во Загреб

Така вчера одлучи експертското жири на RSVP Фестивалот, како единствена годишна манифестација која што на регионално ниво ги собира компаниите што работат во сферата на организирање на настани.Тимот...
роби

Роби Вилијамс не кажал „Добровечер Загреб“

Познатиот пеач, Роби Вилијамс, синоќа одржа концерт во Белград. Сепак тоа што е интересно е дека по концертот излезе вест во медиумите дека Роби во еден момент наместо Белград, го поздравил Загреб. „Добровечер...
вардар

Вардар триумфираше на последниот натпревар во СРЦ Кале

Ова беше натпревар исполнет со многу емоции, како поради враќањето во СРЦ „Кале“ на поранешниот тренер на Вардар Веселин Вујовиќ, така и поради тоа што ова беше последен меч на „црвено-црните“ во...
Zagreb

Пукање во центарот на Загреб, ограбил банка и избегал

Маскиран напаѓач ограбил банка во Загреб, а потоа со пукање избегал од местото на настанот.Откако упаднал во банката со оружје, побарал да му ја испразнат касата.Потоа истрчал со пукање и успеал да и...
pinc

Саудиски принц милијардер ненајавен дошол во посета на Загреб

Во Загреб ненајавено пристигнал еден од најбогатите луѓе во светот саудискиот принц и бизнисмен Ал Валед бин Талал бин Абдулазиз ал Сауд, чиешто богатство се проценува на 28 милијарди долари, пишува...
Zagreb_

Загрепчанка скокнала од зграда со детето

Во Загреб утринава во населбата Утрине, покрај зграда биле пронајдени тела на мртва жена и мало дете, а полицијата претпоставува дека станува збор за мајка која заедно со детето се фрлила од зградата,...
zemja

ФОТО: Се отвори земјата во Загреб

Огромна дупка среде пат се отвори во хрватскиот главен град. За среќа нема повредени. Дупката е широка пет, а длабока два метри и најверојатно се отворила откако интензивните врнежи ја однеле земјата...
zracna-luka-zagreb

„Далматиан“ започнува со евтини летови на 30 јуни

„Далматиан“, првата хрватска приватна нискобуџетна авиокомпанија, по долгогодишна подготовка од 30 јуни започнува со реализација на евтини летови. Авионите на „Далматиан“ ќе го поврзат Загреб со...
phoca_thumb_l_zagreb4

Вардар му одржа лекција на Загреб

Македонскиот ракометен шампион Вардар со победа го заврши регуларниот дел од Регионалната СЕХА – лига. Вардарци на домашен терен го совладаа хрватскиот шампион Загреб со 33:24. Двете екипи кои ќе претендираат...
pozar zagreb

Голем пожар во Загреб за време на концерт

Голем пожар избил доцна синоќа за време на концерт во oбјектот на Автономниот културен центар „Медика“ во Загреб, но нема информации за повредени. Во гаснење на пожарот, кој избувнал на покривот од...
zagreb

Загреб прогласен за втора најдобра дестинација во Европа

На натпреварот за најдобра светска дестинација на порталот „Еуропиан Бест дестинејшн“, хрватската престолнина го зазеде второто место зад Порто, во силна конкуренција меѓу која биле градовите како...
avtopat hrvatska

Празничен метеж: Колона долга 25 километри околу Загреб

Празничниот метеж веќе почна, па на обиколницата околу Загреб е формирана колона долга дури 25 километри во насока од Јанкомир до Иванје Реке. Особено голем метеж е на Бајаково, каде колоната од камиони...

Најчитани вести