сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 11

Tag Archives: западен балкан

© AFP 2017 / Andrej Isakovic

АНАЛИЗА: Балкански сојуз – проект за нова Југославија во границите на ЕУ

Шесте балкански земји, кои сметаат на приклучување кон Европската унија, но уште немаат добиено согласност од Брисел, го започнуваат процесот на интеграција којашто може да заживее еден влијателен...
eib

Германија ја поттикнува ЕУ да додел две милијарди евра за западен Балкан

Европската унија по инсистирање на Германија се подговтвува да инвестира дополнителни две милијарди евра во земјите на подрачјето на западен Балкан, за да ја поттикне нивната меѓусебна соработка...
Груевски ЕПП

Груевски се обрати на шестата конференција на ЕПП за интеграција на Западен Балкан

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во Брисел во вторникот имаше обраќање денешната конференција на Европската народна партија (ЕПП) посветена на интеграцијата на државите од Западен Балкан. На...
133530308

Димитриев на средба на премиерите од Западен Балкан

Покрај Димитриев и домаќинот на средбата, претседавачот на Советот на министри на Босна и Херцеговина Денис Звиздиќ, кој одржа поздравен говор, на средбата во Сараево учествуваат и премиерите на Албанија,...
memedi1

Мемеди во Будимпешта: Патот кон ЕУ е единствената перспектива на Западен Балкан

Директорот на институтот за геостратешки истражување и надворешна политика при Министерството за надворешни работи Абдулкадар Мемеди, со свое обраќање учествуваше на Конференцијата за Западен Балкан...
милиони

Поддршка од 50 милиони евра за енергетски проекти за земјите од Западен Балкан

Договорите за финансиите ги потпишаа претставници на Европската комисија и на Европската банка за обнова и развој, Европската инвестициска банка и Банкарскиот концерн Кfw, по сесиите на Министерскиот...
Столтенберг

Столтенберг: Забележано зголемено присуство на Русија во Западен Балкан

Тој на прес-конференција по првиот ден од состанокот на министрите за надворешни работи на земјите од Алијансата, на прашањето колку се зборувало за влијанието на Русија на Западен Балкан, истакна...
kurcccc-500

Курц: Западен Балкан и е потребен на Европа

Министерот за надворешни работи на Австрија Себастијан Курц  вчера порача дека европскиот мировен проект не е заклучен без членството на земјите од Западен Балкан во ЕУ, пренесува „Танјуг“. Тој во...
zapaden-balkan

Западен Балкан на листата „безбедни земји“

Европскиот парламент почна процедура за создавање на заедничка европска листа на „безбедни“ земји во своето соседство, каде треба да се најдат седум држави односно целиот регион на Западен Балкан...
stopanska_komora

СКМ на Самитот за Западен Балкан во Виена

Стопанската комора на Македонија – СКМ на Самитот за Западен Балкан во Виена. Во рамките денешниот Самит во Виена, што се одржува како продолжение на берлинскиот процес за приближување на земјите од...
Една милијарда евра од ЕК за сообраќајна мрежа во Западен Балкан

Една милијарда евра од ЕК за сообраќајна мрежа во Западен Балкан

Европската комисија е подготвена да обезбеди износ од една милијарда евра до 2020 година за финансирање на регионалната сообраќајна мрежа со коридори во земјите од Западен Балкан, истакнаа шефовите...
kurc-stajnmajer

Штајмајер – Курц: Без Западен Балкан ЕУ не е комплетна

Јасно е дека без Западен Балкан ЕУ не е комплетна. Убедени сме дека Виенскиот самит и континуираниот Берлински процес ќе придонесат кон крајната цел – членство во ЕУ на сите земји од Западен Балкан....
Италијанското министерство за надворешни работи ги советува своите граѓани да бидат претпазливи доколку патуваат во Западен Балкан поради можноста од терористички напади.Министерството ги насочува граѓаните кон интерактивна карта, објавена од порталот „Кориере“, на која се разни бои е означен степенот на закана од тероризам.На картата сите земји од Западен Балкан се означени со жолта боја, што според легендата значи да се патува со претпазливост. Останатите категории се портокалова боја - да не се патува, ако е неопходно, црвена боја - не се препорачува и зелена боја - без ризик за безбедноста.

Италија ги советува своите граѓани да внимаваат ако патуваат во Западен Балкан

Италијанското министерство за надворешни работи ги советува своите граѓани да бидат претпазливи доколку патуваат во Западен Балкан поради можноста од терористички напади. Министерството ги насочува...
merkel

Меркел ќе организира „Економска конференција за Западен Балкан“

На иницијатива на германската канцеларка Ангела Меркел, кон крајот на август во Берлин ќе биде организирана економска конференција со цел германското Министерство за економија и енергетика да се...
venizelos

Венизелос: Грција е заинтересирана за евроинтеграција на Западен Балкан

Грција е директно заинтересирана за европската интеграција на земјите од Западен Балкан и за „медитеранската димензија“ на овој процес, изјави грчкиот министер за надворешни работи, Евангелос Венизелос. Венизелос...

Најчитани вести