петок, 18 август 2017  |  Вести денес: 41

Tag Archives: зима

ladno

Во јануари годинава измерена најниската температура досега

Според информацијата на УХМР, во целата земја средните јануарски температури се под нула и се движеле од -6,8 во Маврово до нула во Гевгелија. Секаде средната температура е под просекот со многугодишните...
zima.jpg700

Рекордно ниска температура измерена во Македонија

Најстудено со минус 28 степени утрово било во Берово. Според УХМР следи -25 Битола, -24 Маврово, -23 Лазарополе и Крива Паланка, -22 Тетово и Крушево, -21 Скопје Петровец, Штип и Прилеп, -20 Виница, -19 Куманово, Ѓуриште...
sneg-pat-1-

Укината забраната за камиони на правецот Кочани-Делчево

Забраната за движење на тешки товарни возила на патниот правец Кочани – граничен превој Делчево е укината. Забрана за движење на тешки товарни возила има на  планинскиот премин Плетвар, како и на патниот...
sule

Управувачки комитет за кризи: Состојбата е стабилна

Ова е посочено на денешната седница на Управувачкиот комитет за кризи на која портпаролот на Владата Александар Ѓорѓиев рече дека надлежните служби прават се  што е во нивна моќ на централно и на локално...

Укината забраната за камиони и на Ѓавато

Забраната за сообраќај за тешки товарни возила на планинскиот превој Ѓавато е укината во 14:10 часот, информира ЈП Македонијапат. Претходно беа укинати забраните за сообраќај за тешки товарни возила...
опрема

РСБСП: Казна од 45 евра ако возите без зимска опрема

Полициски службеник, според законските одредби, ќе му нареди на возачот да го прекине натамошното движење на возилото ако не постапи според сообраќајниот знак за задолжително носење и употреба на...
gruevski-mavrovo

ФОТО: Еве што правеше Груевски додека опозициските медиуми пишуваа дека преговара со Џафери во Маврово

Зимска семејна идила во Маврово, совршена за одмор. А така ја искористи и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Груевски со своето семејство новогодишните денови ги помина во Маврово каде што се одмараше...
зима

Утре почнува зимата

На почетокот на зимата денот е најкраток, а ноќта најдолга. Сонцето во Скопје ќе изгрее во 6 часот и 58 минути,  а ќе зајде во 16 часот и 5 минути. Денот ќе трае 9 часа и 7 минути. Метеоролозите за првиот зимски...
возачите

Лоши навики и погрешни одлуки кои го прават зимското возење опасно и небезбедно

Не импровизирајте со гумите Голем број возачи ја избегнуваат обврската за користење зимски гуми на сите четири тркала и праваат импровизации со тоа што користат зимски гуми само на погонските тркала...
опрема

Што се треба да имате од зимска опрема во возилото за оваа зима

Во продолжение на текстот информирајте се за законските одредби кои треба да ги исполнат сите возачи за управување на возила во зимски услови. Што се подразбира под зимска опрема во возилата? Под зимска...
zima

Блага и просечно влажна зима во Македонија

Блага и просечно влажна зима ќе има годинава во Македонија. Тримесечната прогноза покажува дека постои голема веројатност температурата за зимскиот период  да биде повисока од просечно многугодишната...
zima1

Утре почнува зимата

Зимата во Македонија и на северната полутопка на Земјата почнува утре во 05 часот 47 и 09 секунди. Во истовреме на јужната Земјина хемисфера ќе почне летото. На почетокот на зимата денот е најкраток, а...
Руски шапки – хит оваа зима!

Руски шапки – хит оваа зима!

Она што најмногу ги краси улиците кога ќе дојдат ладните денови се крзнените парчиња, без разлика дали се работи за капути или чанти. На главата, најмногу сакаме да ја почувствуваме крзнената капа која...
net2

ФОТО: Сонцето ги измами скопјани

Зимското сонце и температури од 20 степени ги разбуди скопјани,  па излегоа на прошетка да ги впијат првите сончеви зраци. Викендов беше раздвижено и топло во Скопје, немаше слободна клупа во центарот...
zimskikokteli

Пет одлични зимски коктели

Шарени, весели, големи коктели се асоцијација топло лето и немирни бранови, но има и коктели кои се одлични за студените зимски ноќи, вкусни, топли и ароматични. Што се спуштат температурите како да забораваме...

Најчитани вести