среда, 26 јули 2017  |  Вести денес: 46

Tag Archives: злато

brod tragac

Британски нуркачи пронајдоа четири тона нацистичко злато

Британски нуркачи принашле на потонат германски товарен брод од Втората светска војна сандак со злато, за коешто се верува дека им припаѓало на нацистите. Компанијата „Advanced Marine Services“ нашла четири...
zlato

Македонија втора на Балканот според резерви на злато

Светскиот совет за злато (World Gold Council/WGC) објави нов попис на земјите кои ги имаат најголемите резерви на злато, а на прво место се САД со 8.133.5 тони. На листата се наоѓаат 100 најбогати земји, а на второ место...
133243048

Дејан Недев освои злато на Фудокан Куп

Медали освоија и македонските каратисти во помладите категории. Иван Трпковски освои 3 златни медали во категориите: ката, кихон и кихон ипон кумите за деца до 10 год. По еден бронзен медал освоија Ведран...
злато

Од блиндиран камион украдени 70 килограми злато

Пазарната вредност на украдениот плен, според сегашната цената на златото, е околу 2,5 милиони евра. Блиндираниот камион на компанијата „Лумис“, бил нападнат утрово околу 9 часот северно од Лион. Напааѓачите...
132616288

Македонија се здоби со шест нови златни прачки

Од НБРМ информираат дека се зголеми количината на монетарно злато во девизните резерви на Република Македонија за 2.288 унци, односно од 218.875 унци се искачи на 221.163 унци злато. Како што се наведува во соопштението,...
Србија лежи на злато

Србија лежи на злато

Американската рударска корпорација „Freeport Mekmoran“ и нивните партнери од канадската компанија „Reservoar Minerals“ открија дека Србија лежи на злато. Странските компании во околината на Бор пронашле едно од...
Brazil, Minas Gerais state, Ouro Preto, gold nugget from a mine (Gold Route, Estrada Real)

Земјотресите ги претвораат подземните води во злато

Земјотресите можат да ја претворат поземната вода во злато за неколку секунди, откриваат научниците. Геологот и главен автор на студијата, Дион Вотерлеј, вели дека и најмал земјотрес може да ја претвори...
zlato

Ресенчани и тетовци останаа без злато и пари

Златен накит и пари се украдени вчера во две куќи во Тетово и во Ресен, соопшти полицијата. На тетовецот А.М. крадецот му одзел златен накит во вредност од околу 185.000 денари. Ресенчанецот Е.М.во чија куќа...
z

ФОТО: Од чешмата им тече злато

Додека перела садови како и секој ден, Шерон Браун сфатила дека сапуницата има чуден сјај, но не ни сонувала дека од чешмата тече злато. Го повикала нејзиниот сопруг Марк и му покажала што се наоѓа во...
z1

Златна грозница ја тресе Софија

Вистинска златна грозница ја тресе планината Витош над Софија. Бреговите на потоците и реката на јужниот дел од планината се преполни со луѓе кои се опседнати со легендите и вооружени со лопати и прибор...
pavlov

Емил Павлов освои злaто на ЕП во Финска

Македонскиот каратист, Емил Павлов, го освои златниот медал на Европското првенство во Тампере ( Финска) во категорија до 60 килограми. Тој во финалната борба го совлада данскиот каратист Каспер Лидегард...
gold-mine-1024x686

Канадска компанија тврди дека открила злато во Албанија

Компанијата „Ариан“ од Канада соопшти дека во соработка со „Синомине интернешенел експлорејшн“ од Хонг Конг забележала значителен напредок во потрагата по резерви на злато во албанската општина...
zlato

Цената на златото причина за загубата на НБРМ

Кога цената на златото на светскиот пазар растеше, тоа беше една од главните причини што и нашата централна банка прикажуваше добивки во своите биланси на успех. Сега, пак, падот на вредноста на жолтиот...
zlatoinakit

Од куќа во Битола украдени девизи и накит вредни половина милион денари

Битолчанец остана без девизите и накитот. Според информациите од Министерството за внатрешни работи  вчера се случила тешка кражба во куќата на 42-годишниот Г.О. на улицата Девејани во Битола. Арамијата...
kradec

Долари, евра и денари украдени од куќа во Прилеп

Австралиски долари, евра, денари и златен накит, вредни над 5.500 евра украл арамија од домот на прилепчанец. Според информациите од Министерството за внатрешни работи вчера се случила тешка кражба во...

Најчитани вести