понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 8

Тајфун го погоди јапонскиот остров Хоншу

Максималната брзина на ветерот во регионот на градот Хамамацу достигнува 180 километри на час, соопшти јапонската Националната метеоролошка служба.

Tajfun Japan

Последни вести

Моќниот тајфун Фанфон денеска го погоди најголемиот јапонски остров Хоншу и се движи на север кон Токио, откако претходно го зафати јужниот дел на земјата, при што загинаа две лица, објави МИА.

Максималната брзина на ветерот во регионот на градот Хамамацу достигнува 180 километри на час, соопшти јапонската Националната метеоролошка служба.

Најмалку 600 летови се откажани, а прекинато е движењето на брзите возови меѓу Токио и Нагоја.

Јапонските власти наредија евакуација на 300.000 лица, поради опасност од лизгање на земјиштето, поплави, големи бранови и поројни дождови.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести