четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Тајфун ја погоди Јапонија

18. тајфун во оваа сезона се движел кон север со брзина од 30 километри на час

tajfun

Поврзани вести

Централниот дел на Јапонија денес беа погодени од тајфун проследен со поројни дождои и силни ветрови.

Јапонските медиуми јавуваат дека е нарушено нормалното одвивање на сообраќајот, како и дека се предизвикани поплави и лизгање на земјиштето.

Властите повикаа десетици илјади локални жители да се евакуираат во три крајбрежни префектури.

Поради бурите беа укинати десетици летови и возови, а над регионот на Токио се регистрирани поројни дождови.

Метеоролошките служби предупредија за опасност од лизгање на земјиште, високи бранови и излевање на реки во источниот и централниот дел на Јапонија.

Во девет часот изутрината по локално време 18. тајфун во оваа сезона беше на околу 40 километри од градот Тојохаши и се движеше кон север со брзина од 30 километри на час. Тојохаши се наоѓа на крајбрежјето и на околу 280 километри западно од Токио.

Најчитани вести