петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Тајфун ја погоди Кина, евакуирани 90.000 лица

Szanghai-Tajfun-Bolaven-Chiny-2

Поврзани вести

Кинескиот јужен остров Хајнан денеска беше погоден од тајфунот Калмеги, поради што се откажани 69 меѓународни летови, а евакуирани се 90.000 луѓе.

Моментно тајфунот се движи во правец на северниот дел од Виетнам, а во текот на ноќта се очекува да го зафати виетнамското копно.

Бурата е проследена од ветрови кои се движат со брзина од 137 до 144 километри на час, соопшти Националниот метеоролошки центар.

Тајфунот Калмеги вчера ги погоди Филипините, предизвикувајќи поплави во кои загинаа најмалку две лица.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести