четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Тајфунот во Филипини однесе 10 животи

Најсилното невреме кое оваа година ги зафати Филипини продолжи да се движи јужно од Манила, кон островот Лузон, каде што тајфунот откорна дрвја и далековиди, поради што голем број луѓе останаа без струја.

tajfunF-500x320

Поврзани вести

Најмалку 10 лица загинаа, а 370.000 се евакуирани пред налетот на тајфунот „Рамасун“, кој ги зафати Филипини.

Како што пренесе „Франс прес“ ветерот со брзина од 250 километри на час и обилниот дожд предизвикале хаос ширум Манила и зафрлените рибарски села.

Најсилното невреме кое оваа година ги зафати Филипини продолжи да се движи јужно од Манила, кон островот Лузон, каде што тајфунот откорна дрвја и далековиди, поради што голем број луѓе останаа без струја.

Првата тропска бура во дождливиот период, тајфунот „Рамасун“ кој достигна јачина на невреме од втора категорија и продолжи да се движи кон запад и Јужното кинеско море, се очекува да прерасне во бура од трета категорија, со оглед на тоа што ќе се најде над море, пренесе „Ројтерс“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести