четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Тајфунот во Јапонија однесе 10 животи, 90 се повредени

0,,17766520_303,00

Поврзани вести

Во Јапонија 10 лица загинаа, а околу 90 се повредени во налетот на тајфунот Халонг, кој денеска се упати кон рускиот брег на Пацификот.

Иако тајфунот ја напушти Јапонија, официјалните лица го предупредија населението од возможни поплави и свлечилишта.

Евакуираните жители чиј што број изнесува 1,2 милиони, полека се враќаат во своите домови.

Поради тајфунот беа откажани 300 летови, поради што патниците биле блокирани на аеродромите ширум земјата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести