недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 13

Тајланд: Демонстрантите ја исклучија струјата и водата во владата

Tajland

Поврзани вести

Опозициските демонстранти го  прекинаа снабдувањето со електрична енергија и вода на Владата  во Бангкок, со цел да ги  истераат од членовите на безбедносните служби, соопшти денеска локалната полиција.

Премиерката Јинглук  Шинаватра не е во зградата на владата, пред  која има  неколку стотици демонстранти. Полицијата соопшти дека зградата нема ниту еден  официјален претставник на владата.

Во Владата и во околните објкети нема струја и вода.

Премиерката вчера  отпатува во нејзниот роден град Чианг Мај во северниот дел на земјата, каде што беше пречекана на аеродромот од страна на нејзините приврзаници.

Премиерката на Тајланд  изјави дека нема да поднесе оставка пред избори што ќе се закажани за втори февруари, и покрај барањата од демонстрантите да ја го напушти врвот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести