петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 46

Тајланд: Илјадници луѓе евакуирани поради истекување на отровен гас

Poisonous_Gas

Поврзани вести

Поради сомнение дека истекува гас со лош мирис во индустриска зона во Тајланд се евакуирани неколку илјади жители.

Најверојатно се работи за истекување на хлор од некоја фабрика, а состојбата ја искомплицирале неколку помали шумски пожари во близина на индустриските комплекси.

Гасот не предизвикал поголеми здравствени проблеми кај населението. Директна последица е забележана кај две деца и една повозрасна личност, но тие по лекарската интервенција биле пуштени на домашно лекување.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести