недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Тајланд ќе се поврзе со брза железничка пруга со Кина

vozovi-eu

Поврзани вести

Тајланд ќе се поврзе со супер брза железничка линија со Кина.

Пругата, која ќе го поврзе Тајван со југот на Кина, ќе биде долга 737 километри, а за комплетната изградба ќе бидат инвестирани  23,3 милијарди долари. Изградбата ќе започне во почетокот на идната година, а комплетното завршување се очекува во 2021 година.

Државниот секретар за сообраќај на Тајланд Соитип Траисут соопшти дека во меѓувреме ќе се завршат и другите брзи пруги што ќе го поврзуваат главниот град Бангок со повеќе насоки во државата. За изградба на новите пруги Тајланд ќе инвестира  68 милијарди долари, од кои најголем дел се банкарски и меѓудржавно договорени кредити.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести