вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Тајланд: Со гумени куршуми и солзавец на демонстрациите, 48 лица ранети

Четворица членови на изборната комисија морале да бидат евакуирани со хеликоптер поради судирите околу стадионот.

tajland demonstracii

Поврзани вести

Демонстрантите и полицијата се судриле во Бангкок, кога демонстрантите се обиделе да ги оневозможат подготовките за избори, а најмалку 48 лица се ранети, од кои тројца се полицајци.

Полицијата фрлила солзавец и испукала гумени куршуми кон демонстрантите, кои се обиделе да ја оневозможат полицијата да дојде до спортскиот стадиот каде се наоѓаат кандидати на изборите од 27 партии.

Изборната комисија на Тајланд побара од Владата да ги одложи изборите поради немањето „мир“ меѓу владата и демонстрантите.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести