сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Тајната за зрачењето на 50.000 српски деца

newsweek-1423423495-615107

Последни вести

Драматачната тајна за зграчењето 50.000 српски деца, со лечење направено со Икс зраци е дел од првиот број на српски Newsweek, објавува српски Курир, а пренесува НетПрес.

Во 50-те години на минатиот век, Југославија била погодена од епидемија на габично заболување на кожата на главата. Во тоа време третманот на оваа безизлезна болест, која се повлекува без лечење, подразбира изложување на малите децата на огромни дози на зрачење. Ваквиот третман на овие луѓе денеска сериозно им ги загрозува животите бидејќи голем број од нив заболеле од тумор во пределот на главата и вратот.

Најчитани вести