петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 27

Тајван по грешка истрела ракета кон Кина

Тајвански воен брод денеска по грешка истрела ракета „Хсиунг-фенг 3“ (Храбар ветер), која е наменета за напади врз носачи на авиони, кон Кина, соопшти тајванската морнарица, а пренесе МИА.

kina_Zname

Последни вести

Тајвански воен брод денеска по грешка истрела ракета „Хсиунг-фенг 3“ (Храбар ветер), која е наменета за напади врз носачи на авиони, кон Кина, соопшти тајванската морнарица, а пренесе МИА.

Суперсоничната ракета од домашно производство, чиј дострел е 300 километри, летала околу 75 километри пред да падне во водите околу островот Пенг.

Морнарицата нагласува дека не е јасно како дошло до лансирање на ракетата, но наведува дека можна причина е човечка грешка.

Најчитани вести