среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Талибанци убија над 100 лица при напад во близина на Кабул

Талибанци во Авганистан зазедоа 80 села

Талибанци во Авганистан зазедоа 80 села

Поврзани вести

Талибански бунтовници нападнаа округ во стратешки важна авганистанска провинција во близина на Кабул и за пет дена убија десетици лица.

Властите во провинцијата Газни загубиле контакт со полицијата во округот Аџерстан, кој се наоѓа во западниот дел од провинцијата.

Нападите од талибанските борци започнале пред пет дена и според првичните соопштенија над 100 лица се убиени, од кои 15 се обезглавени.

Провинциските власти побарале помош од централната Влада, но досега не се испратени дополнителни воени единици.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести